Poniedziałek, 24 stycznia 2022. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Jesienią nie zapominaj o odblaskach - one wciąż są obowiązkowe

2015-09-10 09:48:52 (ost. akt: 2015-09-10 09:57:11)
zdjęcie jest ilustarcją do tekstu

zdjęcie jest ilustarcją do tekstu

O odblaskach, korzyściach z ich używania na co dzień oraz obowiązkach prawnych pisaliśmy już nie raz. Okazuje się jednak, że wciąż jeszcze niektórzy piesi igrają z losem ryzykując życie, a w najlepszym przypadku mandat. Coraz krótsze dni są okazją , aby przypomnieć o obowiązku ich używania.

Dla każdego, na co dzień, na cztery pory roku
Policjanci drogówki wciąż sprawdzają, jak piesi wywiązują się z obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku. Przed nami coraz krótsze jesienne i zimowe dni. Do tego widoczność ograniczona mgłami i opadami. Taka aura jest okazją, aby ponownie przypomnieć o obowiązujących przepisach dot. noszenia odblasków przez pieszego poruszającego się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Odblask w jakiejkolwiek formie powinien mieć każdy bez względu na wiek. Po zmroku poprawi on widoczność i da szansę kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego.

Wyjątek dotyczący noszenia odblasków
W przepisach przewidziano wyjątek odnośnie noszenia odblasków. Mianowicie pieszy może poruszać się poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeśli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Odblaski nie są też wymagane w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Jakie odblaski należy nosić i gdzie je umieszczać?
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie. Zaleca się umieszczać odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców- wówczas będziemy mieli pewność, że elementy te są widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę pojazdu z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierującemu wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Pamiętajmy o tym, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiary wypadku, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania.

Jaka kara za niestosowanie się do obowiązującego przepisu?
Za niestosowanie się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym grozi mandat od 20 do 500 złotych, ale przede wszystkim utrata zdrowia lub życia, nie warto...

Nie zapominajmy zatem o odblaskach, które mogą uratować nam życie !

KPP w Piszu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB