Poniedziałek, 15 sierpnia 2022. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Poradnik dla rowerzystów

2015-08-05 09:52:19 (ost. akt: 2015-08-05 10:17:09)

W kolejnej części „Wakacyjnego Poradnika Piskich Policjantów” omówimy przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów. Rowery w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Stąd przypomnijmy najważniejsze zasady obowiązujące jednoślady.

Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerzystów. Może wyjątkowo jechać chodnikiem w trzech sytuacjach, a mianowicie, jeśli:

1) opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni ( śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta musi jednak pamiętać o tym, że jadąc chodnikiem zobowiązany jest jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przejażdżka z dzieckiem
Dziecko w wieku do 7 lat można przewozić na rowerze, ale pod warunkiem, że siedzi ono na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rowerzyście zabrania się:

1) jazdy jezdnią obok innego roweru lub motoroweru, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy taka jazda nie utrudnia poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów;

4) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

5) kierowania rowerem w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.

Jedziemy na wycieczkę rowerową, czyli jazda w kolumnie rowerowej
Należy pamiętać, że liczba rowerów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 15 rowerów lub wózków rowerowych. Odległość między jadącymi kolumnami rowerów nie może być mniejsza niż 200 m. Podkreślić należy, że jazda w kolumnie nie zwalnia rowerzysty od przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Uprawnienia do kierowania rowerem
Uprawnienia do jazdy rowerem lub wózkiem rowerowym nie są wymagane, jeśli osoba ukończyła 18 lat. Jeśli nie skończyła lat 18 dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy.

Kartę rowerową może uzyskać dziecko, które ukończyło 10 lat i wykazało się niezbędnymi kwalifikacjami odnośnie znajomości przepisów ruchu drogowego i praktycznej jazdy rowerem. Taki dokument wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły ponadpodstawowej.

KPP w Piszu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB