Poniedziałek, 24 stycznia 2022. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Pojedynek Kurpi, Górali i Mazurów w Orzyszu

2015-07-26 16:17:24 (ost. akt: 2015-07-26 18:29:08)

Autor zdjęcia: M.Ch.

Dobiegł końca drugi tydzień tematyczny Niesamowitych Wakacji w gminie Orzysz – „Kultura, sztuka, folklor”. W sobotę w Ogródku Jordanowskim mieliśmy okazję zapoznać się z tradycjami Kurpi, Górali i Mazurów podczas „Wojny kulinarno-folklorystycznej ”.

Nasi goście ze śpiewem na ustach wkroczyli do ogródka budząc zachwyt i zaciekawienie zarówno mieszkańców Orzysza, jak i turystów. Na scenie rozegrała się bitwa na talenty. Kurpiów na scenie reprezentował zespół „Pod Borem”, Górali „Orawiacy” a Mazurów „Orzyszanki” i zespół „Ziemi Piskiej”. Nikt nie miał wątpliwości, że wyłonienie zwycięzców jest wręcz niemożliwe.

Nadszedł czas na zmagania kulinarne. Każdy z zespołów ugotował swoją regionalną potrawę. Długie kolejki ustawiały się do oryginalnej kwaśnicy, kurpiowskiej kapusty z kaszą i mazurskiej zupy rybnej. Różnorodne smaki, ale wszystkie jednakowo pyszne. Dodatkowo każdy mógł posmakować naszych regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Na wszystkie dzieci czekały atrakcje przygotowane przez Teatr Uliczny TUB z Bystrzycy Kłodzkiej. Nie zabrakło szczudlarzy, malowania twarzy czy nauki gry na bębnach. Przygotowano również prezentację prac powstałych podczas pleneru malarsko-rzeźbiarskiego „Inspirujące Mazury”.
Dzień zakończyła wspólna zabawa taneczna z przytupem.

Przypominamy, że to nie koniec atrakcji w Orzyszu. W ramach Niesamowitych Wakacji czeka nas jeszcze jedna duża impreza. Już 19 sierpnia rozpocznie się IV Piknik Militarny. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
M.Ch.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Zbigniew Włodkowski

Ocena: 30.77% (13 głosów)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB