Poniedziałek, 24 stycznia 2022. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Nie płacisz alimentów? Już się nie ukryjesz - nowe przepisy

2015-07-02 22:48:12 (ost. akt: 2015-07-03 00:29:48)

Autor zdjęcia: http://prawnicza.edu.pl/

Od 1 lipca dane o dłużnikach, których wyręcza fundusz alimentacyjny, będą trafiać do wszystkich rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczych. Szerszy dostęp do informacji o zaległościach alimentacyjnych sprawi, że dłużnikom trudniej będzie zaciągnąć m. in. kredyt czy kupić coś na raty. Zyskają także gminy, bo obecnie blisko 329 tysięcy dzieci, alimenty zamiast od rodzica dostaje od państwa. Największe zaległości mają dłużnicy z województwa mazowieckiego, gdzie 18 tysięcy osób nie płaci alimentów.

Obowiązująca już nowelizacja kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła zmianę dotyczącą umieszczania dłużników alimentacyjnych w Biurach Informacji Gospodarczych (BIG). Dłużnicy alimentacyjni w bazach BIG-ów już są, ponieważ obowiązek wpisywania ich przez jednostki samorządu terytorialnego do przynajmniej jednego rejestru dłużników istnieje od 2008 r.

Od 1 lipca gminy mają obowiązek umieszczać informacje o dłużnikach we wszystkich czterech działających w Polsce rejestrach nadzorowanych przez Ministerstwo Gospodarki: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, Rejestr Dłużników ERIF BIG oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

CO TO OZNACZA?
W przypadku chęci zaciągnięcia przez dłużnika alimentacyjnego kredytu, pożyczki czy kupienia czegoś na raty, instytucje współpracujące z BIG-ami takie jak banki, telekomy, czy przedsiębiorcy, skorzystają z informacji zawartych w biurach informacji gospodarczych.
Prawdopodobieństwo, że przyszły kredytodawca dowie się o tym, że jego potencjalny kredytobiorca zalega z alimentami na rzecz dzieci, będzie teraz większa.

Informacja o zaleganiu z regulowaniem świadczeń na rzecz najbliższych może skutkować dla dłużnika odmową udzielenia kredytu, pożyczki, problemami podczas dokonywania zakupów na raty, podpisaniem umowy na telewizję kablową, czy internet.

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2013 roku alimenty od państwa zamiast od rodzica dostało blisko 329 tys. dzieci, a gminy domagały się zwrotu od 243 tys osób. W ubiegłym roku udało się odzyskać zaledwie 13,9 proc. wartości kwoty dłużników. W podawanych przez BIG InfoMonitor szacunkach Centrum Praw Kobiet, uwzględniających zarówno alimenty z funduszu, jak i pozostałe, ściągalność jest nieco wyższa, na poziomie 16-17 proc. Należy pamiętać o tym, że koniecznym do spełnienia warunkiem, aby sięgnąć po pomoc do funduszu alimentacyjnego, jest dochód nieprzekraczający 725 zł na osobę.
Po zmianach prostsze ma być zarządzanie bazą danych. Dotychczas, aby móc zamieścić informacje o dłużnikach w danym biurze, należało mieć z nim podpisaną umowę. Teraz nie będzie ona konieczna, a wszystkie wcześniej zawarte umowy między gminami, a biurami informacji wygasną z końcem lipca, czyli 30 dni od wejścia w życie nowelizacji.

"ZŁYCH" ALIMENCIARZY PRZYBYWA
Gminy chętnie korzystają z możliwości przekazywania do każdego działającego w Polsce rejestru BIG danych osób, za które wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego.

Samorządy zgłosiły już do bazy BIG InfoMonitor ponad 163 tysięcy osób nie płacących alimentów. Łączna wartość ich zadłużenia wynosi prawie 4,4 mld zł.Średnia kwota zaległości jednego dłużnika sięga 26 846 zł, ale są też osoby, których długi wynoszą setki tysięcy złotych. Największa obecnie notowana w bazie BIG InfoMonitor suma zaległych alimentów to 379 tysięcy złotych, co stanowi równowartość 18 lat pracy za płacę minimalną.

Należy jednak pamiętać o tym, że dotyczy to wyłącznie dłużników alimentacyjnych. W przypadku innych dłużników zostanie zachowana taka sama procedura, jaka obowiązywała dotychczas.


WPISZ DŁUŻNIKA ZA ZŁOTÓWKĘ
Dłużników alimentacyjnych zgłaszają do rejestrów głównie samorządy, które próbują w ten sposób ukarać ich za konieczność wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, obecnie w rejestrze znajduje się jedynie 39 osób niepłacących alimentów, które zostały wprowadzone przez osoby prywatne.

Z możliwości wpisywania dłużników alimentacyjnych do rejestru BIG InfoMonitor mogą również korzystać osoby prywatne. Niestety wciąż mało kto wie, że ma takie prawo. Dlatego też BIG InfoMonitor uruchomił dla osób, nie objętych świadczeniami z funduszu alimentacyjnego, specjalną akcję „Odzyskuj Alimenty”, która trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia 2015 roku. - Obecnie wpis dłużnika alimentacyjnego zgłoszonego przez osobę fizyczną w Biurze kosztuje jedynie 1 złoty.

Zmiany wynikają z:
- art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

- art. 11 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 396), w którym wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, oraz z art. 26


K. P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB