Poniedziałek, 24 stycznia 2022. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Smaki Mazur – Święto Rybaka w Orzyszu

2015-06-22 17:30:00 (ost. akt: 2015-06-22 13:47:42)

Autor zdjęcia: J.P.

W sobotnie popołudnie (20 czerwca) orzyszanie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej rybnej uczcie w ramach Dni Orzysza. Do naszego miasta, na zaproszenie LGD Mazurskie Morze – organizatora tegorocznego Święta Rybaka – przyjechali profesjonaliści i amatorzy, chcący popisać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi i daniami, w których główną rolę odgrywały ryby.

Pomimo niesprzyjającej pogody we wspólnym świętowaniu wzięła liczna grupa mieszkańców i turystów. Już od godziny 15.00 czynne było miasteczko zabaw dla najmłodszych, a chwilę później gospodarstwa rybackie i inne przedsiębiorstwa częstowały przybyłych swoimi rybnymi smakołykami. Nie zabrakło oczywiście przepysznych zup, kotlecików, ryb wędzonych i innych przysmaków, na których degustację chciał załapać się każdy. Nie dziwiły więc długie, niemal niekończące się kolejki do namiotów wystawców.

Właściwa część obchodów Święta Rybaka rozpoczęła się o godzinie 17. Przez cały dzień publiczność zabawiał Norbi. Podczas imprezy odbyło się m.in. wręczenie nagród zwycięzcom rodzinnych Wędkarskich Zawodów Spławikowych, które odbyły się w sobotni poranek. Ocenieni i nagrodzeni zostali także wystawcy, przygotowujący dania z ryb. W kategorii profesjonalistów najlepszy okazał się PZW Suwałki – zakład w Rucianem-Nidzie. Na drugim miejscu znalazła się zupa rybna Gospodarstwa Rybackiego "Śniardwy" z Okartowa, a tuż za nią zupa Zajadu RADO z Wierzbin. Jury wyróżniło także pulpeciki rybne Restauracji „Toscana”. Wśród amatorów jury najwyżej oceniona została potrawa pani Doroty Węcek z Białej Piskiej. Na drugim miejscu uplasowało się KGW Wierzbiny, a na trzecim pani Marta Szymanowska z Grądów Podmiejskich. Dwa wyróżnienia przypadły paniom Teresie Brodowskiej i Celinie Śliwińskiej.

Podczas Święta Rybaka odbył się także przegląd zespołów muzycznych "O złotą stynkę Mazurskiego Morza". Święto Rybaka połączone było ponadto z oficjalnym otwarciem nowej siedziby LGD Mazurskie Morze przy ulicy Leśnej – Centrum Aktywizacji i Współpracy w Orzyszu. Jest ono jedną z części Północnego Szlaku Rybackiego, gdzie każdy może otrzymać materiały informacyjno-promocyjne, wziąć udział w tematycznych warsztatach, skorzystać z usług przewodników, czy zamówić przygotowanie turystycznego pakietu pobytowego, uwzględniającego lokalne atrakcje.

Pomimo niesprzyjającej aury i deszczu, publiczność z chęcią wzięła udział w wieczornych koncertach zespołu „Sukces” i gwiazdy wieczoru – Norbiego. Wspólne świętowanie trwało do późnych godzin wieczornych.

J.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. komornik #1769455 | 212.244.*.* 6 lip 2015 16:31

    Witam serdecznie , na wstępie chciałem przedstawić kilka spraw jakie nie powinna mieć miejsca . Mianowicie , Podczas dni Orzysza i święta rybaka na nowym parku brakowało światła wieczorami , Nowe oświetlenie na jakie gmina wydała krocie nie działało , ale za dnia przyświecało nam oświetlenie przydrożnych lampy . Podczas święta rybaka , dziwnym sposobem szybko z kończyły się ryby , wiecie państwo dla czego ? . Ja wiem Jak już deszcz wygnał ludzi , pod jednym z namiotów odbywała się obfita sielanka z rybami , wędzonymi , wszelakimi i litrami wódki . Jakim sposobem oni dojechali do miejsca zamieszkania ? Gdzie była policja tak bardzo spragniona frekwencji . Podczas owej imprezy tag że odbywały się konkursy , np ,, Cudoku ,, Jak zapowiadano z bardzo atrakcyjnymi nagrodami . Lecz jak mi wiadomo do dnia dzisiejszego mimo wziętych namiarów na uczestników , nastąpiła cisza . Czyżby nagrody zostały rozdane pod owym namiotem pod stolikiem . HMM.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz