Poniedziałek, 24 stycznia 2022. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Nie moje – nie obchodzi mnie!

2015-05-26 08:37:32 (ost. akt: 2015-05-26 08:51:41)

Autor zdjęcia: J. P.

Nowa ławka, odmalowana elewacja, wymienione szyby – na chwilę. To, co jednych cieszy, bo zmienia wizerunek miasta, innym zdaje się zwyczajnie przeszkadzać. Wandalizm, bo tak określane jest niszczenie cudzego lub publicznego mienia, jest niestety coraz bardziej powszechny.

Słowo „wandalizm” ma swoje korzenie w starożytności i odwołuje się do plemienia germańskich Wandalów, którzy zdobywając Rzym, doszczętnie go później zniszczyli. Słusznie więc niszczenie cudzego mienia kojarzy się z barbarzyństwem. Ówcześnie ma on bardzo wiele przyczyn. Często zaczyna się od zwyczajnej nudy lub zabawy, pozwalającej na zaistnienie w grupie. Osoby, które dopuściły się aktu dewastacji czyjejś własności mogą później niszczyć coś także ze złości lub w formie rewanżu. Istnieje także typ wandalizmu, którego celem jest uzyskanie korzyści, a bardzo powszechną formą tego zjawiska jest ponadto wandalizm ideologiczny, u którego podstaw leżą przekonania polityczne.

WANDALIZM - POZOSTAŁOŚĆ PO KOMUNIE?
Czy jest jakiś wspólny mianownik dla wszystkich aktów wandalizmu? Zapewne nie ma, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że jest on poniekąd pozostałością minionego systemu. To, co jest publiczne, uważamy za nasze, wspólne. Jeśli wspólne – nie musimy o to dbać – więcej: możemy z tym zrobić to, co nam się podoba. Biorąc pod uwagę fakt, że wandalizm kojarzy się głównie z pokoleniem, które nie pamięta minionych lat, teoria może wydawać się chybiona. Uwagę zwracają na nią jednak także socjologowie, więc zapewne ma w sobie ziarno prawdy. Skoro często nie dbamy o nasze własne podwórko, dlaczego ma nas interesować podwórko publiczne? Ciągle jesteśmy raczej indywidualnościami w społeczeństwie obywatelskim.

WANDALIZM W ORZYSZU
Wandalem może być każdy. Dziecko z podstawówki, młody gniewny nastolatek, wywodzący się zarówno z patologicznej, jak i bogatej rodziny, a nawet osoba dorosła. Jak się okazuje, z wandalizmem mamy do czynienia także w Orzyszu. Z pewnością nie ma on aż tak rozwiniętej formy jak w większych miastach, jednak bez względu na to czy mamy do czynienia z dużym aktem dewastacji, czy czymś znacznie mniejszym, wyrządzona szkoda pozostaje szkodą.
Do najczęstszych form wandalizmu w Orzyszu zaliczyć możemy graffiti. Niestety, zwykle pojawia się ono w przypadkowych miejscach i nie należy do najatrakcyjniejszych. Graficiarze pozostawiają na ścianach sklepów i domów swoje wpisy, które równie często wyskrobują np. na ławkach. Niestety, ich łupem są zwykle nowo wyremontowane budynki, garaże, które przez ich działalność szybko tracą swój urok.

WANDALU - STRZEŻ SIĘ!
Choć debata nad tym czy graffiti nazwać należy sztuką czy raczej wandalizmem nieustannie trwa, nie da się ukryć, że orzyskie graffiti trudno zaliczyć do jakiejkolwiek formy sztuki. Dlatego też nie powinniśmy wahać się, gdy widzimy osobę niszczącą czyjąś własność i bez oporu zgłaszać zaistniałą sytuację Straży Miejskiej lub Policji. Co grozi wandalom? Przede wszystkim podlegają oni karze, określonej w art. 288 Kodeksu Karnego, przewidującego pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat za niszczenie cudzego mienia. Najczęściej jednak, ze względu na małą szkodliwość czynu, sąd decyduje się na ograniczenie wolności bądź karę grzywny. Bardzo często wandalowi nakazuje się także naprawienie szkody, np. poprzez odmalowanie budynku. W przypadku gdy szkoda nie przekracza kwoty 420 zł jest ona traktowana jako wykroczenie z art. 142 Kodeksu Wykroczeń i grozi aresztem, ograniczeniem wolności lub karą grzywny. Warto pamiętać jednak o tym, że rzeczywista wartość szkody może być o wiele większa niż wydaje się wandalowi, ponieważ w jej zakres wchodzą także ewentualne zyski, których osoba pokrzywdzona została pozbawiona.

Jako społeczeństwo powinniśmy więc potępiać i piętnować takie zachowania, by nasze miasto było atrakcyjne nie tylko dla turystów, lecz dla nas samych – na co dzień.

J. P.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB