Poniedziałek, 24 stycznia 2022. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Twoje dziecko dostało drogi prezent komunijny? Pamiętaj o fiskusie!

2015-05-19 12:21:04 (ost. akt: 2015-05-19 12:22:12)

Autor zdjęcia: glamki.pl

Sezon komunijny trwa. Od lat dzieci obdarowywane są z tej okazji coraz droższymi prezentami. Otrzymywane dawniej zegarki i złote łańcuszki zostały wyparte przez laptopy, smartfony, a nawet kłady. Nie wszyscy wiedzą jednak, że te najdroższe podarunki należy zgłosić fiskusowi.

Moment, w którym dzieci otrzymują prezenty, jest dla większości z nich jednym z najbardziej oczekiwanych momentów w dniu Pierwszej Komunii Świętej. Dawniej kultowym prezentem komunijnym był zegarek, złoty łańcuszek, rower. Teraz zaproszeni goście, głównie rodzice chrzestni i dziadkowie, prześcigają się w obdarowywaniu swoich pupili wymyślnymi podarunkami. Rodzice muszą pamiętać jednak o tym, że od części z nich należy zapłacić podatek, który jest podatkiem od darowizny.

Ważne jest więc, aby rodzice dziecka znali wartość prezentów, które otrzymują ich dzieci. Nie jest wymagane zgłaszanie darowizny od rodziców, dziadków i rodzeństwa, jeżeli ich wartość nie przekracza 9 637 zł. Gdy rodzina składa się na jeden prezent jego wartość może osiągnąć nawet 19 274 zł i nie trzeba zgłaszać jej do Urzędu Skarbowego. Konieczność zapłacenia podatku pojawia się w chwili, gdy prezenty pochodzą od dalszej rodziny. Najlepiej więc, gdy wujek i ciocia zdecydują się na kupno prezentu do 7 276 zł, a osoby niespokrewnione do 4 902 zł – są to bowiem kwoty nieopodatkowane.

Jeżeli już w naszym domu pojawi się tak drogi prezent należy liczyć się z podatkiem od 3 do 12% w zależności od stopnia pokrewieństwa. Zaistniała sytuację należy głosić do Urzędu Skarbowego w ciągu 6 miesięcy na druku SD-Z2.

J.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB