Sobota, 4 lutego 2023. Imieniny Andrzeja, Mariusza, Weroniki

Kierował mercedesem mając blisko 1,5 promila. Odpowie zgodnie z nowymi przepisami.

2015-05-19 09:08:14 (ost. akt: 2015-05-19 09:11:58)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Mercedes Benz Sprinter. Badanie stanu trzeźwości 39-letniego kierowcy wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości zgodnie z surowszymi przepisami.

W poniedziałkowy poranek piscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej, w Piszu na ul. Orzyskiej, pojazd ciężarowy marki Mercedes Benz Sprinter. Badanie stanu trzeźwości 39-letniego mieszkańca Pisza wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem.

Przypomnijmy, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami zaostrzone zostały sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy- znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdami w stanie nietrzeźwości będą musiały się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tyś. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tyś. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. .

Znowelizowane przepisy przewidują także obligatoryjne usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela w sytuacji, gdy kierującemu zatrzymano prawo jazdy podczas kontroli drogowej i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się nim i posiadającej uprawnienie do kierowania takim pojazdem. Samochód nie zostanie usunięty wówczas, gdy kierujący otrzymał pokwitowanie, za zatrzymane prawo jazdy, uprawniające do kierowania autem przez określony czas, który jeszcze nie upłynął.

KPP w Piszu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB