Niedziela, 5 grudnia 2021. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Wozisz dziecko w foteliku? Od dziś obowiązują zmiany w przepisach

2015-05-15 22:06:35 (ost. akt: 2015-05-15 22:26:51)

Autor zdjęcia: wyborcza.pl

Od dnia dzisiejszego obowiązują znowelizowane przepisy w prawie o ruchu drogowym. Zmiany związane są z wytycznymi Unii Europejskiej i dotyczą przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych.

Zgodnie z nowymi przepisami przewożenie dziecka w foteliku samochodowym będzie zależało tylko i wyłącznie od jego wzrostu. Z przepisów całkowicie znika kryterium wieku.

Dotychczasowe przepisy nakazywały, aby w foteliku przewożone były dzieci do lat 12, niezależnie od wzrostu. Tymczasem według nowych przepisów bez fotelika będzie można przewozić dzieci, które mają minimum 135 cm wzrostu, pod pewnymi warunkami.

WARUNKI
Zaleca się, aby w fotelikach przewozić dzieci mające poniżej 150 cm wzrostu. - Przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych, ciężarowo- osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego – informuje policja.

Wszystkie niższe dzieci nadal mają obowiązek jeździć w fotelikach. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której na tylnym siedzeniu samochodu podróżować będzie troje dzieci. W przypadku, gdy zamontowane są już dwa foteliki i nie ma możliwości zamocowania trzeciego, nowe przepisy zezwalają na przewożenie jednego z dzieci bez fotelika, pod warunkiem, że ma prawidłowo zapięte pasy i ukończone minimum 3 lata.

Przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa będzie zakazane.

Zabronione jest przewożenie w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Niedozwolone jest również przewożenie dziecka na przednim siedzeniu auta, poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym poniżej 150 cm wzrostu.

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

K. P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB