Niedziela, 5 grudnia 2021. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

20 złotych nie do zdarcia - test

2015-05-13 17:28:04 (ost. akt: 2015-05-13 20:09:29)

Autor zdjęcia: K. P.

Ten banknot przetrwa: pranie w pralce, zalanie czerwonym winem lub kawą , popisanie długopisem, szarpanie i gniecenie...

Rok temu w setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich, Narodowy Bank Polski wyemitował pierwszy w Polsce wykonany z polimeru banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł.

Przód banknotu - wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego
Strona odwrotna - wizerunek Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (z gwiazdą), nadany Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, odznaki I Brygady Legionów Polskich oraz orzełka legionowego.


Przeciętny papierowy banknot służy nam do realizacji kilkunastu płatności i dwukrotnie kierowany jest do sortowni NBP. Następnie najszybszy dostępny sorter banknotowy przelicza 33 "papierki" na sekundę. Usuwa te naddarte, pogniecione czy pobrudzone np. zapisanym numerem telefonu. Najszybciej są zastępowane te najczęściej używane, czyli 10- i 20- złotówki. “Setki” które traktujemy z większym szacunkiem wychodzą z użycia średnio co 3-4 lata.

TEST WYTRZYMAŁOŚCI
Do testów wykorzystano „pszczołę” (bo szkoda oryginału) czyli testowy banknot polimerowy, wyprodukowany przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Drukowany na tym samym materiale co 20-złotowy i z podobnymi zabezpieczeniami.


Polimerowymi banknotami od lat płaci się w Rumunii i Kanadzie. W Australii polimerowe pieniądze funkcjonują od 40 lat.

BANKNOT Z PRZEŹROCZYSTYM OKNEM W KANADZIE
Świat idzie w kierunku plastiku. Już tego lata na rynek wejdzie banknot 20 euro z przeźroczystym polimerowym oknem.
Polimery syntetyczne są obecnie najchętniej wykorzystywanym materiałem konstrukcyjnym. Charakteryzują się dość wysoką wytrzymałością mechaniczną, przy jednoczesnej lekkości. Z tego względu stanowią idealny materiał w nowoczesnym budownictwie. Dodatkowo wykazują właściwości elektroizolacyjne oraz nie ulegają korozji, w przeciwieństwie do metali. Z powodzeniem zastępują tradycyjne materiały typu drewno, metal, ceramika. Powstają też nowe tworzywa, nie mające swojego odpowiednika w przyrodzie. Sprawia to, że są coraz szerzej wykorzystywane.

K. P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB