Poniedziałek, 15 sierpnia 2022. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Czy rzeczywiście non stop potrzebujesz dostępu do Internetu?

2015-05-07 14:10:09 (ost. akt: 2015-05-09 22:16:20)

Autor zdjęcia: K. P.

Internet jest najpopularniejszym środkiem masowego przekazu, a korzystanie z niego stało się najczęściej wybieraną formą spędzania wolnego czasu. Czy świadczy to o popadaniu w uzależnienie? Warto sprawdzić!

INTERNET W LICZBACH
Na świecie z internetu korzysta ponad 3 miliardy ludzi.
Internautów mobilnych jest już ponad 7 272 000 000 , czyli więcej niż wynosi aktualna liczba ludności na świecie.

W Polsce liczba aktywnych użytkowników sieci (na PC) wynosi 25,7 miliona (67%).
Natomiast grupa Polaków korzystających z internetu na urządzeniach przenośnych liczy już 15,9 miliona (41%)użytkowników.

Statystyczny Polak codziennie spędza sześć i pół godziny wpatrując się w ekran jednego ze swoich elektronicznych urządzeń, czyli 45,5 godzin tygodniowo. Najwięcej czasu – 132 minuty dziennie – pochłania nam komputer. Czy to dużo? Dla porównania mieszkańcy Indonezji każdego dnia spędzają 132 minuty przed telewizorem, 117 minut przed komputerem, 181 minut bawiąc się na smartfonie i kolejne 110 minut na tablecie. Łącznie daje to wynik aż 9 godzin spędzonych na wpatrywanie się w różne ekrany.

Według najnowszego raportu GlobalWebIndex, czas spędzany w internecie za pośrednictwem urządzeń mobilnych z każdym rokiem rośnie. Według zebranych danych w pierwszym kwartale 2015 roku surfujemy po internecie mobilnym ponad 2 godziny dziennie.

Internauci w wieku 16-24 lata spędzają w internecie za pośrednictwem smartfona 3 godziny. Dla porównania, najstarsza grupa wiekowa poświęca na tę czynność średnio 57 minut dziennie.

Telefony komórkowe stanowią również największy odsetek bycia online wśród najmłodszej grupy wiekowej. 43% czasu spędzanego w internecie przez tę grupę stanowi surfowanie na smartfonie.

RZECZYWISTOŚĆ NAM TOWARZYSZĄCA - INTERNET MOBILNY :)


UZALEŻNIENIE OD SIECI
Wiadomo - testy to nie wyrocznia, ale przez połączenie zabawy z nauką pozwalają nam zrozumieć siebie, poznawać własne możliwości lub okrywać coś, czego wcześniej nie wiedzieliśmy. Poniżej możecie rozwiązać darmowy test Kimberly Young i sprawdzić uzależnieniu od internetu

Odpowiedz na podane w linku pytania testu, zaznaczając odpowiednie pola wyboru "Tak" lub "Nie.
http://www.poradniapraxis.pl/skale-samooceny,32.html

Tego typu uzależnienie polega na niekontrolowanym korzystaniu z sieci internetowej oraz przeznaczonych do tego urzadzeń, czego konsekwencją są szkody w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej lub ekonomicznej u osoby korzystającej z tych urządzeń i/lub u otoczenia.

Według badań, rozwój uzależnienia następuje dość szybko:
• 25% internautów uzależnia się w ciągu pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z sieci,
• 58% w ciągu 6–12 miesięcy,
• 17% po ponad roku.
Nauki, w których 80% przepytywanych poniżej 25 roku życia wyznało, że nie potrafi się odnaleźć w świecie realnym będąc całkowicie offline na dłużej. Wśród osób powyżej założonej granicy wiekowej nie jest lepiej, a odsetek zagubionych w rzeczywistości jest ciągle duży - 60%.

Z badań wynika, że już połowa internautów używa sieci do samodzielnej diagnozy swoich chorób i ta liczba ciągle rośnie! Podobnie jak odsetek ludzi przetwarzających newsy w zawrotnym tempie. Starając się nadążyć za informacją w sieci czytamy pobieżnie lub tylko przeglądamy nagłówki, z których czerpiemy wiedzę, lecz nie wynosimy z tekstu nic i od razu o nim zapominamy.


Amerykańska prof. Kimberly Young opracowała następujące kryteria patologicznego użytkowania Internetu:

1.Silne zaabsorbowanie Internetem, obsesyjne myślenie o nim
2.Rosnąca potrzeba korzystania z Internetu
3.Powtarzające się nieudane próby kontroli
4.Silnie negatywne emocje w sytuacji ograniczenia dostępu do internetu
5.Problemy z kontrolą czasu przebywania w Internecie
6.Problemy osobiste i zawodowe wynikające z nadużywania internetu
7.Ukrywanie informacji dotyczących zaabsorbowania Internetem
8.Internet jako ucieczka od problemów

SALA SAMOBÓJCÓW -UZALEŻNIENIE OD INTERNETU PO POLSKU

Porównanie filmu „Sala samobójców” Jana Komasy do brytyjskiego „Pokoju na czacie” Hideo Nakaty narzuca się samo. Reżyserów gotowych zmierzyć się z gorącym, współczesnym tematem uzależnienia od Internetu jest jak na lekarstwo. „Sala” wzbudziła na forach wiele negatywnych komentarzy, spierano się, który film lepszy, krytykowano wizualną stronę, wypadającą blado przy „Pokoju”. Ale „Sala” ma wielką zaletę – przedstawia polskie realia i reakcje otoczenia na uzależnienie w rodzinie.

K. P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB