Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

92 niewybuchy zabezpieczone przez policje

2015-05-07 11:25:25 (ost. akt: 2015-05-07 11:36:07)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

Na terenie gminy Pisz zostały odnalezione niewybuchy pocisków artyleryjskich oraz granatów moździerzowych. O znalezisku poinformował policjantów mężczyzna, który przechodził przez łąkę. Pociski zostały zabezpieczone przez patrol saperski. Policjanci apelują o zachowaniu ostrożności podczas odnalezienia niewybuchów.

W majowy weekend około godziny 14:00 oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał zgłoszenie od mieszkańca powiatu Białostockiego, że idąc łąką pomiędzy miejscowościami Jeże – Wincenta zauważył leżące przedmioty wyglądem przypominające pociski. Na miejsce został wysłany funkcjonariusz grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego. W trakcie podjętych czynności rozpoznania policjant potwierdził zgłoszenie ujawniając pociski artyleryjskie oraz granaty moździerzowe pochodzące z okresu II wojny światowej. Następnie o zdarzeniu został poinformowany patrol saperski. Po dokładnym sprawdzeniu terenu okazało się, że pod warstwą ziemi znajduje się większa ilość pocisków. W trakcie interwencji zabezpieczono 92 sztuki różnych przedmiotów wybuchowych. Ze względu na trudny i podmokły teren zostały sprowadzone zastępy Straży Pożarnej, którzy odwodnili teren celem ich wydobycia. Poprzez szybkie i stanowcze współdziałanie wszystkich patroli niewybuchy zostały zabezpieczone jeszcze tego samego dnia.

Prawidłowe zachowanie osoby zgłaszającej, która natychmiast przekazała informację o ujawnieniu niebezpiecznego znaleziska Policji umożliwiło zapobiegnięciu potencjalnego zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.

Jak zaznaczają policjanci niewybuchy są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i nie zależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.

Pamiętajmy o zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch, gdyż niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci.

KPP w PiszuPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. HANA #1730452 | 178.43.*.* 7 maj 2015 13:19

    Sprytne te krety.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz