Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Bajdurzenie o żwawym rzęsorku, przykrótkim tużurku i tam-tamach. XII Powiatowy Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Gimnazjalisty”

2015-04-04 15:00:00 (ost. akt: 2015-04-02 11:34:22)

Autor zdjęcia: J. P.

Skróty i skrótowce, pisownia „nie” z rożnymi częściami mowy i właściwe wykorzystanie znaków interpunkcyjnych to tylko niektóre elementy polskiej ortografii, z którymi 26 marca zmierzyli się gimnazjaliści. Na Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Gimnazjalisty” przybyli humaniści z całego powiatu.

Przybyłych do Orzysza uczniów i opiekunów przywitała dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza – Agnieszka Chaberska, wyrażając zadowolenie, że konkurs z bardzo dużym powodzeniem odbywa się w Orzyszu już od 12 lat. Napisać dyktando to czasami tak, jak napisać notatkę z lekcji nie bójcie się – pocieszała nieco zestresowanych uczniów.

Do rywalizacji w dwuetapowym konkursie stanęło 19 uczniów. Ich zadaniem było rozwiązanie testu sprawdzającego wiedzę ortograficzną oraz napisanie dyktanda. Test, składający się z 9 zadań otwartych, sprawdzał wiedzę gimnazjalistów z zakresu użycia m.in. końcówek -ii, -i oraz - ji, -dzki i -cki. Pojawiły się w nim ponadto zdania, które należało uzupełnić brakującymi przecinkami, a także zadanie weryfikujące znajomość pisowni partykuły nie z różnymi częściami mowy. Najtrudniejsze były zadania z zapisu skrótów i skrótowców. Reszta była bardzo prosta- zgodnie odpowiadają uczennice orzyskiego gimnazjum. Podobne odczucia miały także uczennice prywatnego gimnazjum z Pisza. Jak się jednak okazało po niespełna 15 minutach od rozpoczęcia konkursu, pierwsi uczniowie zaczęli oddawać swoje prace. Test był prosty – mówi zwyciężczyni konkursu z Pisza, Sylwia Olizarowicz.


Po krótkiej przerwie i sprawdzeniu testów przez komisję przyszedł czas na dyktando. Kiedy uczniowie usłyszeli je po raz pierwszy, na twarzach wielu z nich pojawił się uśmiech – zadowolenia czy zaskoczenia – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że dyktando nie należało do najprostszych. Błędy mogły pojawić się m.in. w słowach chitynowy, hoży, chorąży, wpółzgięty, rzęsorek czy tużurek. Nie dziwi więc fakt, że po zakończeniu konkursu gimnazjaliści otworzyli słowniki, aby upewnić się co do swoich decyzji.

Nagrody dla najlepszych wręczył burmistrz Zbigniew Włodkowski wraz z dyrektor gimnazjum Agnieszką Chaberską. Na podium stanęły: Sylwia Olizarowicz z Pisza (I miejsce), Wiktoria Mieczkowska z Pisza (II miejsce) oraz Hanna Komar z Orzysza (III miejsce). Podziękowania za udział otrzymali wszyscy uczestnicy oraz nauczyciele. Dyrektor gimnazjum życzyła wszystkim gimnazjalistom powodzenia oraz wyraziła nadzieję na to, że z uczniami klas I i II spotka się za rok.

J.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB