Niedziela, 5 grudnia 2021. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Nowa droga, brak świetlicy – plan inwestycji w sołectwie Gaudynki

2015-04-04 11:00:00 (ost. akt: 2015-04-02 09:40:34)
Pierwsze spotkanie KGW Gaudynki

Pierwsze spotkanie KGW Gaudynki

Autor zdjęcia: materiały prywatne

300 tys zł. będzie kosztowało wyremontowanie odcinka drogi w miejscowości Gaudynki. Jest to jednocześnie jedyna, tak duża inwestycja, przewidziana w planie inwestycyjnym sołectwa na rok 2015.

Inwestycje w gminie Orzysz, obejmujące swoim zasięgiem także poszczególne sołectwa, zawarte są rocznym planie budżetowym przyjmowanym na ostatnich sesjach Rady Miejskiej w roku poprzedzającym. Tegoroczny budżet zakłada m.in. Przebudowę nawierzchni drogi dojazdowej do gruntów i gospodarstw rolnych wsi Gaudynki, czyli 500-metrowego odcinka drogi. Mieszkańcy będą mogli liczyć na nową nawierzchnię od drogi krajowej do pętli boiska. Wkład własny z budżetu gminy Orzysz wynosi 200 tys zł. Wniosek o pozostałą sumę, czyli 100 tys. zł, wpłynął już do Urzędu Marszałkowskiego i ma zostać rozpatrzony w najbliższym czasie. Projekt ma zostać w pełni zrealizowany do końca października – mówi Urszula Myka, Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy, Stategii i Rozwoju.

Problem świetlic wiejskich jest problemem z którym boryka się wiele sołectw, nie tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego czy powiatu piskiego. W gminie Orzysz funkcjonuje obecnie 14 wiejskich świetlic. Niestety, koszt budowy świetlicy w Gaudynkach i niespełnienie warunków dotyczących jej ogrzewania, przyczyniły się do odroczenia planu budowy. Po zmianie przepisów projekt nie odzwierciedla wszystkich wymogów, jakie powinna spełniać świetlica – podkreśla Danuta Kowalewska, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej, Planowania i Ochrony Środowiska. Sytuacja wynika z planu ogrzewania kominkowego, które w myśl najnowszych przepisów nie jest dopuszczalne. Nie jest to jednak koniec tematu świetlicy w Gaudynkach. Ruszyły już projekty tzw. małych świetlic kontenerowych. Jeżeli będzie dofinansowanie na takie świetlice, będziemy wyposażać sołectwa właśnie w takie świetlice – dodaje Danuta Kowalewska.

Brak świetlicy nie zniechęca jednak mieszkańców Gaudynek. 8 marca powstało tam Koło Gospodyń Wiejskich, będące znakomitym uczczeniem Dnia Kobiet. Nowy sołtys Stanisław Stachelek zorganizował je u siebie w domu. Na pierwszym zebraniu obecne były aż 23 kobiety, które będą spotykały się w każdą drugą niedzielę miesiąca. Pierwszym zadaniem, jakie postawiły sobie panie z Koła Gospodyń było uprzątnięcie miejsca wokół dwóch krzyży. Kobiety zabrały się do pracy już dzień później, sprzątając ponadto teren wokół boiska. Do dbania o czystość zachęcone zostały także dzieci. Tu mówią, że sołtys jak w szkole, że będą minusy i plusy. Wszystko meldują, sprzątają po sobie papierki. Jak będą minusy to będzie mniejszy prezent na dzień dziecka, jak plusy – większy – żartuje sołtys Stanisław Stachelek. Swój dzień w Gaudynkach świętowali także panowie, którzy w Dniu Mężczyzny spotkali się dość liczną grupą 22 mężczyzn, na ognisku integracyjnym zorganizowanym przez sołtysa.

19 marca panie z KGW Gaudynki wzięły ponadto udział w spotkaniu z przedstawicielkami kół gospodyń w orzyskim Caritasie, na które przygotowały ciasta i sałatki. Swój wkład w postaci „babki sołtysa” miał także pan Stanisław. Powędrowała ona do samego Burmistrza.

Warto dodać, że podstawowe wydatki wsi pokrywane są z zaplanowanego funduszu sołeckiego na dany rok. W 2015 roku planowana jest m.in. organizacja festynu wiejskiego i innych spotkań okolicznościowych, zakup grilla, piłek, furtki do ogrodzenia, paliwa do kosiarki czy zakup słupów i siatki do piłko chwytów. Priorytetem sołtysa i jednym z najbliższych planów są dalsze porządki przy boisku i jego skuteczne ogrodzenie.

J.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB