Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Spokój nie tylko w święta. Reaguj, jak za ścianą słyszysz awanturę

2015-04-01 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-01 10:12:37)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

Święta Wielkiej Nocy to czas przepełniony wiosenną radością, spędzany przy wielkanocnym stole, w gronie najbliższych. Pomimo radosnego wymiaru tych Świąt, każdego roku policjanci z Warmii i Mazur interweniują w rodzinach, w których zamiast wiosennego optymizmu, pojawiają się awantury, agresja, i których członkowie dopuszczają się przemocy wobec swoich bliskich. Jeśli jesteś świadkiem awantury, słyszysz krzyki za ścianą, na klatce schodowej widziałeś posiniaczoną sąsiadkę, nie bądź obojętny- zareaguj!

Awantura ojca z synem o oblanie wodą…
Składając swoim bliskim i znajomym wielkanocne życzenia, życzymy, by święta upływały w rodzinnej, ciepłej, radosnej atmosferze. Jednak nie we wszystkich domach przy wielkanocnym stole panuje taka atmosfera. Zdarzają się konflikty, awantury, a członkowie rodziny dopuszczają się agresywnych zachowań wobec bliskich. Konieczna staje się interwencja Policji, zapewnienie pomocy osobom pokrzywdzonym i odizolowanie od nich sprawcy. By przerwać zjawisko przemocy i pomóc rodzinie, niezbędna jest reakcja osób, które są świadkami tej przemocy.

Jednak badanie zlecone przez MSW wykazało, że w 2014 roku tylko 42 procent osób, które były świadkami przemocy domowej zgłosiło ten fakt odpowiednim instytucjom. A przecież tylko brak obojętności może przerwać rodzinny dramat…

Jakiej pomocy można oczekiwać od Policji?
Gdy policjanci interweniują wobec przemocy w rodzinie, uruchomiona zostaje procedura „Niebieskiej karty”. Zgodnie ze znowelizowanymi w 2011 r. przepisami dotyczącymi procedury „Niebieskiej karty”, podmiotami uprawnionymi do jej założenia poza Policją są: ośrodki pomocy społecznej, przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Wszystkie te podmioty współpracują razem przy realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie pracując w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych.

Odizolowanie sprawcy, który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia swoich bliskich pozwala zapewnić bezpieczeństwo członkom rodziny, a jeśli ponadto policjanci stwierdzą, że doszło do popełnienia przestępstwa - wszczynane zostaje postępowanie przygotowawcze. Jeśli natomiast zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, policjanci, pracownicy socjalni, lekarze mogą podjąć decyzję o jego odebraniu z rodziny i umieszczeniu u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo – wychowawczej.

Wszystkie osoby pokrzywdzone dowiadują się od policjantów podczas interwencji, gdzie mogą szukać pomocy, jakie są kompetencje instytucji pomocowych. Sprawcy przemocy wyjaśniane są konsekwencje prawne fizycznego i psychicznego znęcania się.

Jak funkcjonuje system pomocy?
Ostatnio wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych. Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.


Od tego czy w porę zareagują na czyjąś krzywdę. Przypadków takiej pomocy jest wiele. Dlatego apelujemy, aby każdy reagował na przemoc. Wystarczy jeden telefon. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, pomóżmy innym, nie bądźmy obojętni. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić Policję o fakcie znęcania się lub stosowania przemocy wobec najbliższych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 997 lub 112. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

KPP w Piszu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB