Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Sonda Uliczna

2015-03-31 08:35:06 (ost. akt: 2015-03-31 08:47:32)

Autor zdjęcia: A. Ch.

Co myślą Państwo o wypalaniu traw?

Stanisław (Orzysz):
Kiedyś na wsi na wiosnę wypalano trawy i nikt nie miał o to pretensji. W ten sposób użyźniała się ziemia, a w tym miejscu wyrastała młoda trawa.

Helena (Orzysz):
Mieszkam niedaleko straży i praktycznie codziennie słyszę syreny wyjeżdzającego wozu strażackiego. Przeraża mnie głupota ludzi podkładających ogień na łąkach. Przez pożary ginie wiele zwierząt i roślin.

Krystyna (Orzysz):
Pochodzę ze wsi. I wszyscy tam od pokoleń wypalali łąki. Teraz, jak weszliśmy do Unii Europejskiej, okazało się, że jest to szkodliwe dla przyrody. Moim zdaniem bardziej szkodliwe są nawozy i różne chemikalia wylewane na pola.

Leon (Orzysz):
Nie rozumiem ludzi tak nieodpowiedzialnych. Przecież pożar może wyrządzić szkodę przyrodzie, ale często też zagraża gospodarstwom domowym. Dopiero jak stanie się tragedia, ludzie idą po rozum do głowy.

Kaśka (Orzysz):
Wypalanie traw przynosi więcej szkód niż korzyści.

Wacław (Orzysz):
Często słyszy się o wypalaniu traw. Ludzie myślą, że spalenie trawy spowoduje użyźnienie ziemi. To nieprawda. W pożarach giną ważne rośliny, które zastępowane są przez chwasty. Ogień zabija również zwierzęta i ptaki oraz jest zagrożeniem dla domów.Wiesław Guzik (Orzysz):
Kiedyś trawy wypalali cały czas, aby pozbyć się suszu. Teraz dużo słyszy się, że nie wolno tego robić oraz o karach, które są bardzo wysokie.Tomasz Kondracki (OSP Orzysz):
Mimo ostrzeżeń, co roku o tej porze mamy falę pożarów łąk i lasów. Nie ma dnia, żeby na terenie naszej gminy nie płonęły trawy. Nasza jednostka przez ten okres ma bardzo dużo pracy. Gaszenie traw i zarośli jest bardzo trudne. Ratownicy muszą nieraz pokonać pieszo wiele kilometrów po bardzo trudnym, bagiennym terenie. Przypominamy, że sprawcom podpaleń grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat pozbawienia wolności. OSP Orzysz apeluje o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się, czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.

Adam (Orzysz):
Niszczycielskie działanie wypalania traw nie dla wszystkich jest takie oczywiste. Po co męczyć się z kosiarką skoro szybciej z dymem pójdzie? Bezmyślność ludzka nie zna granic.

Edyta (Orzysz):
To jest właśnie to, wypalanie traw. Metoda ze średniowiecza. Słów brakuje na opisanie tej durnoty.

Marek (Orzysz):
Codziennie się słyszy o pożarach spowodowanych wypalaniem traw. Nie wiem, jakim trzeba być bezmyślnym człowiekiem, żeby tak ryzykować zdrowiem innych ludzi. Dobrze, że teraz są duże kary za podpalanie łąk, może to ich odstraszy. Słyszałem też, że będą odbierane dotacje rolnikom, którzy podkładają ogień na swoich łąkach.

Anna (Orzysz):
Powinni słono karać tych, co wypalają łąki. Jakby jeden z drugim musiał zapłacić za akcję strażaków więcej nie przyszedłby mu do głowy taki pomysł.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB