Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Spotkanie poinwentaryzacyjne w Nadleśnictwie Drygały

2015-03-27 11:00:00 (ost. akt: 2015-03-27 08:41:17)

Autor zdjęcia: J.P.

Inwentaryzacja zwierzyny na terenie Nadleśnictwa Drygały doczekała się swojego finału. 11 marca przedstawiciele Ośrodka Hodowli Zwierzyny oraz kół łowieckich spotkali się, by podsumować swoją zimową akcję liczenia zwierząt i ustalić założenia planu łowieckiego na przyszły sezon 2015/2016.

Spotkanie, któremu przewodniczył Nadleśniczy Michał Sobecki rozpoczęło się podsumowaniem kończącego się w marcu sezonu łowieckiego 2014/2015. Zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez Nadleśnictwo, nie wszystkim kołom łowieckim udało się w pełni zrealizować założony plan.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie liczebności zwierzyny na terenie nadleśnictwa w ostatnich latach. Zgodnie z przedstawionymi danymi liczebność jelenia na terenach objętych inwentaryzacją znacznie wzrosła od roku 2012, co jest efektem wyboru najlepszej jak dotychczas metody pędzeń próbnych i tej samej lokalizacji pędzeń w każdym roku. Z roku na rok błąd wypadkowy jest ponadto coraz mniejszy, co wpływa na dużą wiarygodność wyników. Niepokojąca jest natomiast liczebność sarny, bardzo niska w porównaniu z wartością docelową, czego główną przyczyną może być obecność nie tylko drapieżników, lecz także psów. Liczebność populacji dzika, pomimo zanotowania niewielkiej tendencji spadkowej, nadal objawia się nadwyżką w stosunku do wartości docelowej, dlatego też istnieje konieczność dalszego rozrzedzania populacji.

Najistotniejszą częścią spotkania było przedstawienie wyników tegorocznej inwentaryzacji, czyli średniego zagęszczenia jelenia, sarny, łosia i dzika. W porównaniu z rokiem ubiegłym zagęszczenie populacji jelenia i łosia spadło, sarny utrzymało się na niezmiennym poziomie, a dzika – pomimo zwiększonego odstrzału, wykazało nieznaczną tendencję spadkową. Zgodnie z powyższym, w założeniach na rok kolejny, ujęto utrzymanie odstrzału jelenia i sarny na tym samym poziomie, natomiast ze względu na przyjęcie spadku liczebności dzika (ok.30%), odstrzał ustalono na poziomie pierwotnego planu z roku poprzedniego. Może on ulec zmianie w przypadku większej liczby szkód, co ma być na bieżąco monitorowane.

Nadleśnictwo i myśliwi podjęli ponadto temat jeszcze bliższej współpracy i dążenia do porozumienia z rolnikami, których uprawy są niszczone przez zwierzęta. Nadleśniczy Michał Sobecki podkreślał konieczność dojścia do porozumienia, uczciwości, która powinna charakteryzować obie strony sporu oraz tworzenia dobrego wizerunku myśliwego.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Nadleśnictwa Drygały oraz Kół Łowieckich: „Cyranka” Orzysz, „Trop” Bemowo Piskie, „Las” Biała Piska, „Ryś” Suwałki oraz „Daniel” Warszawa.

J.P.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB