Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Wiosenne porządki

2015-03-10 12:20:42 (ost. akt: 2015-03-10 15:00:27)

Autor zdjęcia: A. Ch.

Gdy tylko kończy się zima i nadchodzi wiosna, myślimy już o wiosennych porządkach - i to nie byle jakich, tylko naprawdę gruntownych. Wszystko po to, by w pierwszych mocniejszych promieniach słońca wszystko lśniło i błyszczało – od okien po podłogi. A w ogrodzie wszystko kwitło, pachniało i pięknie się prezentowało.

Rzeczy zbędnych naprawdę warto się pozbyć. Przeważnie są to takie przedmioty, które już dawno moglibyśmy wyrzucić, ale z braku okazji lub determinacji odłożyliśmy w inne miejsce i zostawiliśmy. W szafach, schowkach, piwnicach i pawlaczach magazynujemy sterty starych przedmiotów, bez których swobodnie możemy się obejść, otrzymując w zamian wolną przestrzeń. Bardzo dużo osób nałogowo gromadzi przyciasne płaszcze, przetarte dżinsy, za małe buty, zmechacone sweterki, wyszczerbione talerze i kubki, pogięte sztućce, stare gazety, puste słoiki, rozmaite bibeloty, wiekowe zabawki, i inne przedmioty odłożone z myślą, że się kiedyś przydadzą.

Na ogół latami leżą w ciemnych zakamarkach, daremnie czekając na lepsze czasy, które nie nadchodzą. Wielu z nas wyniosło zwyczaj „chomikowania” przedmiotów, określanych niekiedy mianem ”przyda się”, z czasów komunizmu, kiedy sklepowe półki ziały pustką, a niemal każda wystana w kolejce rzecz była cennym i rzadkim dobrem. Niektórzy przedstawiciele młodszego pokolenia przejęli skłonność do gromadzenia przedmiotów po swoich zapobiegliwych rodzicach i choć obecnie sklepy pełne są łatwo dostępnych towarów, praktykują zbierackie tradycje.

Wiosna w ogrodzie
To najpiękniejsza, a zarazem i najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. W tym czasie zakwitają drzewa owocowe, większość krzewów oraz roślin cebulowych. Wśród kwiatów pierwsze widać przebiśniegi, krokusy, prymulki, forsycje a jeśli pogoda dopisze to nawet dzikie odmiany tulipanów oraz szafirki. Kwiecień to pora kwitnienia szachownic, żonkili i narcyzów, hiacyntów, magnolii. W maju swój pełny rozkwit przeżywają tulipany oraz "królowe" tego miesiąca: azalie i rododendrony, kwitną też pięknie pachnące bzy i konwalie.

Marzec to odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Na początek trzeba zrobić przegląd ogrodu i sprawdzić jak przezimowały rośliny. Następnie trzeba się zabrać do pierwszych wiosennych porządków. Jeżeli pogoda na to pozwala zdejmujemy z roślin zimowe zabezpieczenia. Najlepiej zrobić to dość ciepły, ale pochmurny. Gdyby wróciła zimowa aura trzeba rośliny z powrotem zabezpieczyć.
Wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów należy zdjąć również warstwę ochronną z miejsc obsadzonych roślinami cebulowymi.


Zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzić takie jak: przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych oraz prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, jeśli to konieczne przeprowadzić nawożenie trawnika. Jeżeli trawnik jest pokryty filcowatą, martwą warstwą to najpierw próbujemy poprawić jego kondycję poprzez grabienie, a jeżeli to nie pomoże należy napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Puste miejsca wypełniamy poprzez dosiewanie odpowiednich nasion traw.
Pod koniec miesiąca, przy słonecznej pogodzie usuwamy zeszłoroczną warstwę ściółki, glebę spulchniamy i przekopujemy z kompostem. Dzięki temu gleba szybciej się nagrzeje w wiosennym słońcu. W marcu można również zwapnić glebę jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią. Rozgarniamy kopczyki róż. Porządkujemy rabaty bylinowe. Przygotowujemy glebę na rabatach na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy. Pod koniec marca można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost a następnie glebę płytko przekopujemy, tak by nie uszkodzić korzeni.


Cięcie drzew i krzewów: należy wyciąć gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony. Przeprowadzamy również cięcia prześwietlające starsze drzewa owocowe takie jak: jabłonie, grusze i śliwy. 


Można prześwietlić krzewy jagodowe takie jak: porzeczki, agrest czy jagoda kamczacka. Usuwamy stare pędy malin - najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych. Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska,hortensje czy powojniki.


Sadzenie: Pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście (w tym róż - pod koniec miesiąca) oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie. W tym miesiącu należy wysadzić byliny kwitnące latem i jesienią oraz dzielić starsze rośliny.

Sadzonkowanie: Luty i marzec to dobry termin na rozmnażanie z sadzonek roślin - można tak rozmnażać koleusy, pelargonie, uczepy lub fuksje.

Wysiew nasion: Marzec to pora wysiewu wielu roślin ozdobnych jak i użytkowych. Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać do skrzynek trzymanych w ciepłych pomieszczeniach petunie, werbeny i żeniszki. Połowa miesiąca to dobry termin do wysiewu portulaki, lwiej paszczy, czubatki ubiorkolistnej, diaskii, groszku pachnącego, wilców i tunbergii. Pod koniec miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski czy ślazówka. Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki. Bardziej zapaleni ogrodnicy mogą wysiać do inspektów lub do pojemników i trzymać w chłodnym pomieszczeniu kwiaty letnie takie jak np. nasturcje, tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, lwie paszcze,portulaki czy astry letnie, kapusta ozdobna, arktotis (niedźwiedzie ucho).
Wysiewamy również rośliny użytkowe czyli warzywa i zioła. W połowie miesiąca średnio wczesne brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. W drugiej połowie marca przygotowujemy rozsadę pomidora, papryki, oberżyny bazylii i majeranku. Nasiona tych roślin wysiewamy do szklarni lub ciepłego inspektu.

W marcu mogą się zdarzyć ostatnie opady śniegu, który jest ciężki i mokry - lepiej go strząsać z gałęzi, ponieważ może być przyczyną uszkodzeń, a nawet łamania się pędów drzew i krzewów.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB