Poniedziałek, 24 stycznia 2022. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Domowe sposoby na kurz

2015-03-09 13:49:09 (ost. akt: 2015-03-09 14:16:52)

Autor zdjęcia: Comstock Images via Getty Images

Nikt z nas nigdy nie może się pozbyć kurzu na dobre. Pyłki, alergeny i inne cząsteczki unoszące się w powietrzu są stałymi gośćmi w naszych domach. Nie od dziś wiadomo, że jego nagromadzenie może nawet wpływać na niekorzystnie na zdrowie nasze i naszych rodzin.

Odpowiednie wyposażenie: Bardzo dobrze sprawdzają się ściereczki z mikrofibry. Są idealne do sprzątania. Te ściereczki dosłownie pochłaniają kurz, są chłonne i nie pozostawiają smug. Po przetarciu dobrej jakości ścierką nie zostanie nawet jeden kłaczek. Można ją dodatkowo spryskać roztworem octu i wody (pół szklanki wody na pół szklanki octu). Sławne miotełki z filmów, co prawda są wygodne, jednak powodują tylko unoszenie się kurzu w powietrzu i osiadanie go w innym miejscu.

Płyn antystatyczny: Kosztuje grosze, można go dodać zarówno do wody do mycia podłogi, jak również spryskać ścierkę którą sprzątamy. Skutecznie zapobiega osiadaniu kurzu na powierzchni.

Ukierunkuj pył: Podczas sprzątania kurzu, zacznij od najwyższych miejsc w pokoju i schodź w dół do najniższego, poruszając spiralnie. Spadający kurz zdąży osiąść na nieposprzątanych powierzchniach jeszcze przed ich starciem. W innym wypadku będziesz ścierać dwa razy…

Elektronika: Wszelkie sprzęty elektroniczne jak komputer, telewizor, drukarka są zawsze zakurzone, przyciągają pyłki niczym magnes. Przed czyszczeniem zawsze odłącz urządzenie. Zacznij od pędzelka (dobrze sprawdza się pędzel do makijażu), delikatnie usuń kurz z wszelkich szczelin, wliczając w to otwory wentylacyjne i przewody. (W ten sposób unikniesz również zatkania i przegrzania sprzętu ;)) Następnie delikatne przetrzyj całość ściereczką z mikrofibry.

Delikatne przedmioty: One są chyba najgorsze, bibeloty, figurki, ozdoby i inne skomplikowane elementy, gdzie kurz może osiąść wszędzie. Tutaj również idealnie sprawdza się pędzel do makijażu oraz ściereczka z mikrofibry.

Książki: Najlepszym sposobem na zadbanie o nie, jest położenie wzdłuż rzędu poukładanych książek jednej pozycji poziomo najlepiej z lakierowaną okładką. To powinno załatwić sprawę.

Ramy, karnisze, drzwi, oprawy obrazów:O tym większość ludzi zapomina podczas sprzątania, a to duży błąd. Nieodkurzane są wylęgarnią drobnoustrojów. Jakakolwiek zwilżona ścierka, oczywiście najlepiej z mikrofibry, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Ściany i sufit: Do sprzątania najlepiej użyć czystego suchego mopa, lub szmatkę z mikrofibry przyczepionej (np. gumką do włosów) do długiej szczotki. Mopy są również pomocne w sprzątaniu trudno dostępnych miejsc, np. pod łóżkiem czy za szafą.

Za kuchenką i lodówką: Jeśli kiedykolwiek wyciągałaś swoją kuchenkę lub lodówkę, to zapewne wiesz, że ilość okruchów, kłaczków i innych zanieczyszczeń, jest ogromna. Jeśli to możliwe, należy najczęściej, a przynajmniej raz w miesiącu przesunąć urządzenie od ściany i odłączyć. Przetrzeć trzeba zarówno same urządzenie, jak również ściany i koniecznie umyć podłogę. Jeśli odsunięcie jest niemożliwe, trudno musi Ci wystarczyć mop lub ścierka na kiju. Pamiętaj, że takie sprzątanie sprawi, że nie tylko Twój sprzęt będzie działał lepiej i dłużej, ale przede wszystkim wyeliminujesz źródło pożywienia dla owadów i innych szkodników.

Firanki, zasłony i żaluzje: Niestety ich też nie należy pomijać, potrafią w sobie nagromadzić masę kurzu. Najlepszym rozwiązaniem jest je odkurzyć parowo z obu stron. Jednak nie każdy dysponuje takim sprzętem. Jest na to inny sposób. Trzeba je porządnie wytrzepać – tak jak wiszą – oczywiście zanim zaczniemy sprzątać inne rzeczy w domu. Żaluzje trzeba niestety sprzątać listek po listku.

Meble tapicerowane: W tym przypadku najlepiej sprawdziłby się mop lub odkurzacz parowy. Jednak trzepanie kanap pokrytych mokrym prześcieradłem również pomaga. Kurz osadza się i przyczepia do materiału, a my mamy czystą kanapę.

Wentylatory, oprawy oświetleniowe, otwory wentylacyjne, odpowietrzniki: O nich również należy pamiętać powinny być czyszczone przynajmniej raz w miesiącu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jan #2757985 | 185.186.*.* 5 lip 2019 20:04

    brakuje w tym artykule czegoś o podłodze i dywanach - u mnie zbiera kurz Roomba przez to nie ma go prawie wcale a i na meblach od razu mniej

    ! - + odpowiedz na ten komentarz