Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

"Wszystko się bierze z marzeń" - spotkanie z kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim

2015-03-04 09:43:32 (ost. akt: 2015-03-04 11:40:34)

Autor zdjęcia: K.P.

Spotkanie z jednym z najbardziej znanych Polaków, kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim, zorganizowała w Gimnazjum w Orzyszu pani dyrektor Agnieszka Chaberska wraz z przewodniczącym Rady Rodziców panem Sylwestrem Giszczakiem w ramach programu „Ludzie z pasją”.

Dzień 3 marca z pewnością zapisze się w historii orzyskiego gimnazjum. Na zaproszenie pani dyrektor uczniów odwiedził wyjątkowy gość, który jako pierwszy Polak odbył kosmiczną podróż. Pan Mirosław Hermaszewski niezwykle barwnie opowiadał o początkach lotnictwa, kiedy to pierwsze próby latania odbywały się balonem. Bardzo ciekawie przeplatał swoją historię życia i przybliżał nie do końca poznany wszechświat. Urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu. Już w wieku 5-6 lat interesowały go parowozy i szybowce. Po wojnie wraz z rodziną osiedlił się w Wołowie pod Wrocławiem, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum. W 1960 roku zaczął latanie na szybowcach, później zainteresował się samolotami. Ukończył Szkołę Orląt w Dęblinie i jako prymus uzyskał uprawnienia pilota samolotów ponaddźwiękowych. W 1976 roku został wybrany do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos utworzonego przez ZSRR. Po dwóch latach doskonałego szkolenia, na statku Sojuz 30, odbył lot dookoła ziemi, który trwał osiem dni. Podczas misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i przeprowadzono badania oraz ciekawe eksperymenty. Polak otrzymał liczne wysokie odznaczenia za wybitne zasługi.

Mirosław Hermaszewski osiągnął to, co udaje się tylko nielicznym – spełnił swoje dziecięce marzenia. Podkreślił, że na jego sukces pracowało wielu ludzi, ale właśnie dzięki nim dopiął celu. Zachęcał młodzież, żeby tak jak on uwierzyła w swoje siły, ponieważ, jak wierzy, poprzez pracę oraz upór można osiągnąć bardzo wiele. Ponadto człowiek, który ma jakąś pasję nie stoi w miejscu, ciągle się rozwija i dąży do perfekcji, ponieważ ma określony cel w życiu. Ludzka natura jest tak niepokorna, że musi poznawać wszystko co nas otacza. Im więcej poznajemy tym miej wiemy, jednak jak podkreśla sam Hermaszewski, potęga ludzkiego umysłu jest tak wielka, że ciągle tworzą się nowe wynalazki, służące poznawaniu otaczającego świata.

Każdy wysiłek wart tego, aby zrealizować młodzieńcze marzenia

Eksploracja wszechświata, a szczególnie to, co znajduje się poza naszą planetą, od wieków fascynuje ludzkość. Tym wszystkim oczarowany był także kosmonauta, mogąc podziwiać m.in. niezwykłe wschody i zachody słońca, wzbogacone uczuciem nieważkości i ogromną prędkością statku powietrznego. Ludzie wracają stamtąd odmienieni – zapewnia. Jak sam stwierdza, lubi obserwować ziemię z powodu niesamowitych widoków i podziwiać cuda zachodzące w przestworzach, jednak do dziś fascynuje go to, że nasza planeta wisi sobie w przestrzeni.
Po wysłuchaniu niezwykle ciekawych wspomnień generała Mirosława Hermaszewskiego uczniowie mieli okazję do zrobienia sobie pamiątkowej fotografii.

Podczas rozmowy pan Hermaszewski okazał się bardzo otwartym, serdecznym i wesołym człowiekiem. Oprócz licznych posiadanych umiejętności, dodatkowo interesuje się łowiectwem i z chęcią poświęca czas swoim wnuczkom. Na pytanie, czy poleciałby jeszcze raz w tak fascynującą podróż, odpowiedział bez zastanowienia, że tak. Podkreślił, ze człowiek, który znajdzie się w przestrzeni kosmicznej, zaczyna zastanawiać się jak filozof nad sensem swojego istnienia. Jesteśmy tacy mali w porównaniu z wszechświatem. Kto doświadczył kontaktu z kosmosem w taki sposób jak ja, nie wracał stamtąd taki sam. Kosmonauci po powrocie są odmienieni, zaczynają zastanawiać się nad bytem i otaczającą rzeczywistością ­- podsumowuje.
Wielką pasję odkrywania kosmosu, wrażenia z wyprawy oraz wiele więcej można znaleźć w jego książce „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”.

K.P. K.Ch.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mynooo #1683134 | 80.50.*.* 6 mar 2015 20:22

  Fajne było to spotkanie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gigii #1681857 | 83.6.*.* 5 mar 2015 13:17

  Ale było super! Warto było posłuchać pana Hermaszewskiego!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #1681365 | 80.50.*.* 4 mar 2015 20:16

  Wspaniałe spotkanie! Świetny pomysł. Brawa dla organizatorow

  ! - + odpowiedz na ten komentarz