Poniedziałek, 26 września 2022. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Takiej imprezy jeszcze nie było – relacja z obchodów 290-lecia Orzysza

2015-03-02 15:24:00 (ost. akt: 2015-03-05 08:13:16)
Uroczysta sesja poświęcona obchodom 290-lecia Orzysza

Uroczysta sesja poświęcona obchodom 290-lecia Orzysza

Autor zdjęcia: M.Ch.

Wielkie emocje, chwile wzruszenia i radości towarzyszyły uroczystej VI Sesji Rady Miejskiej w Orzyszu. W niedzielę (1 marca) w sali widowiskowo-sportowej w Orzyszu spotkali się wszyscy, którzy razem z Burmistrzem oraz radnymi pragnęli uczcić 290 urodziny naszego miasta.

Obchody 290-lecia Orzysza połączone były z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Pod Pomnikiem 1920 zebrali się włodarze naszego miasta oraz zaproszeni goście, aby złożyć hołd żołnierzom polskiej partyzantki. Następnie wszyscy udali się na mszę świętą.

Głównym i najważniejszym punktem uroczystości była wyjątkowa Sesja Rady Miejskiej, którą tradycyjnie otworzył przewodniczący rady Adam Myka. Wśród zaproszonych gości byli: Piotr Żuchowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andżelika Możdżanowska – sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Elżbieta Seredyn – podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Tomasz Makowski – poseł na Sejm RP, prof. Wiktor Jędżejec – Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Czesława Kunkiewicz-Waligóra – radca Ministra Edukacji Narodowej, Marek Gustaw Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Marian Podziewski – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Wioletta Śląska-Zyśk – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przedstawiciele wojska, duchowieństwa, lokalnego samorządu oraz mieszkańcy.

W trakcie uroczystości Burmistrz Orzysza wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz zaproszonymi gośćmi wręczyli pamiątkowe odznaki w sześciu szczególnych kategoriach:

Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej”:
Mariola Mikusek,
Włodzimierz Czykieta

Odznaka honorowa „Zasłużony dla rolnictwa”:
Tomasz Emiliańczyk,
Zbigniew Konefał,
Adam Ordowski

Wyróżnienie „Serce matkom ojczyzny”:
Halina Budzińska,
Janina Cieplińska,
Anna Kleczkowska,
Elżbieta Semenyszyn

Nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej „PRO PUBLICO BONO”:
Wioletta Śląska-Zyśk - za działalność na rzecz rynku pracy,
Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Gaudynkach reprezentowane przez dyrektora ośrodka Roberta Oszczakiewicza - za działalność na rzecz polityki społecznej,
Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej w Orzyszu, reprezentowane przez prezesa Krzysztofa Marusińskiego - za działalność na rzecz rodzin

Medal Komisji Edukacji Narodowej:
Wioletta Bałdyga,
Andrzej Chrzanowski

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego:
ppłk Ryszard Wiśniewski

Pamiątkowe statuetki otrzymali także „przyjaciele” naszego miasta, osoby które wyjątkowo wspierają jego rozwój. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Piotr Żuchowski,
Andżelika Możdżanowska,
Elżbieta Seredyn,
Czesława Kunkiewicz-Waligóra,
Wioletta Śląska-Zyśk.

Podczas uroczystego posiedzenia dr Waldemar Brenda, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie wspierany przez grupę rekonstrukcyjną, wygłosił wykład na temat historii Orzysza. Następnie głos zabrał Burmistrz Orzysza przedstawiając pomysły na rozwój naszego miasta, min. utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz przekształcenie jednostki karnej w wizytówkę Orzysza. Wizerunek Orzysza będziemy budować w oparciu o tradycję wojska i wojskowości. Jako markę turystyczną będę upowszechniał hasło, które znane jest w całej Polsce „Karna Kompania w Orzyszu”. Na zakończenie przemówienia burmistrz wyróżnił 15 osób, za nieoceniony wkład w rozwój Orzysza.

Końcową część spotkania uświetniła swoim głosem pani Alicja Węgorzewska-Whiskerd – śpiewaczka operowa znana między innymi jako juror programu Bitwa na Głosy. Wraz z dziećmi z przedszkola „Niezapominajka” wykonała utwór Santo Subito. Obchody 290-lecia Orzysza zakończyły się występem orkiestry wojskowej oraz pamiątkowym zdjęciem mieszkańców Orzysza i zaproszonych gości.

M.Ch.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dynia #1688046 | 80.50.*.* 12 mar 2015 20:02

    Ile kosztowały obchody? pewnie za te pieniądze można utrzymać rocznie jednego pracownika? Czy w Orzyszu nie było więcej zasłużonych? dobrze, że przyjechali Goście bo mieszkańców to obeszło!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz