Piątek, 9 grudnia 2022. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Góry śmieci znikną z Góry?

2014-11-07 14:00:00 (ost. akt: 2014-11-06 16:27:14)
Tak wyglądało zamknięte wysypisko śmieci koło Góry pod koniec tegorocznych wakacji

Tak wyglądało zamknięte wysypisko śmieci koło Góry pod koniec tegorocznych wakacji

Autor zdjęcia: A.R.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej orzyskiego Urzędu Miejskiego w Orzyszu pojawiło się postanowienie burmistrza o „Braku Konieczności Przeprowadzenia OOŚ”, czyli oceny oddziaływania na środowisko rekultywacji wysypiska śmieci w Górze. Cieszy, że po wielu interwencjach naszych oraz mieszkańców okolicznych domów, urzędnicy postanowili zrobić coś z miejscem, które cieniem, a raczej smrodem rzuca się na ich codzienność.


Las zamiast śmieci
Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach, spółka, w której udziałowcem jest gmina, podjęła się realizacji „Rekultywacji nieczynnego składowiska odpadów komunalnych innych niż niebezpieczne i obojętnych”.

W sześciostronicowym dokumencie szczegółowo opisany jest sposób, w jaki ma być przeprowadzona rekultywacja, którego celem jest powstanie na miejscu obecnego wysypiska obszarów leśnych, które poprawią wygląd oraz stan środowiska.

Trudno o precyzyjne informacje
Po rozmowie z pracownikiem Zakładu Usług Komunalnych w Orzyszu nie dowiedzieliśmy się jednak, kiedy nastąpi rozpoczęcie rekultywacji wysypiska śmieci.

- Rozmowy trwają, dyrektor to wszystko ustalał. Jest on do końca tygodnia na urlopie i nie chciałabym w błąd wprowadzić. Wszystko zależy od terminarza Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie (gm. Giżycko), któremu zlecone zostało wykonanie projektu, a dokładniejszych informacji należy zasięgnąć właśnie w zakładzie w Spytkowie.

Chcąc zasięgnąć informacji u źródła, czyli w Spytkowie właśnie, spróbowaliśmy skontaktować się za jakimkolwiek działem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Niestety bezskutecznie, ponieważ po wykręceniu któregokolwiek z numerów widniejących na stronie internetowej zakładu, dowiadywaliśmy się, że „nie ma takiego numeru”.

Realna szansa na poprawę?
Rekultywacja wysypiska cieszy, ale to nie jedyny problem okolicznych mieszkańców. Przypomnijmy, że uskarżają się oni nie tylko na pozostałości po wysypisku, ale częściej problemem są nowe śmieci pozostawiane pod bramą lub wrzucane za ogrodzenie składowiska. Tutaj liczyć możemy tylko na zmianę myślenia mieszkańców oraz turystów, którzy odwiedzają i często zaśmiecają nasze piękne tereny.

Pozostaje nam jedno – „czekać”…

Ar


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB