Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Idziemy na wybory. Każdy głos jest ważny

2014-11-06 15:30:27 (ost. akt: 2014-11-06 11:33:38)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Ostatnia prosta przed wyborami samorządowymi. Wszyscy kandydaci powiedzieli już chyba wszystko. Wydrukowano wszystkie materiały wyborcze. Wiele osób mówi, że już ma dosyć odwiedzin, plakatów. Taki jest jednak urok kampanii wyborczej. Każdy z kandydatów chce zachęcić do oddania na niego głosu. Demokracja, o którą walczyliśmy daje nam możliwość dokonania wolnego wyboru. Wybór ten powinien być głęboko przemyślany, ale równie ważny jak wybór, jest nasz udział w głosowaniu.

Nieobecni nie mają racji
Często przychodzą do naszej redakcji czytelnicy, którzy skarżą się na otaczającą nas rzeczywistość. Mówią, że w poprzednich wyborach niekoniecznie dobrze wybrali, ale chcieli zmian. Okazało się, że niewiele się zmieniło. Dzisiaj twierdzą, że chyba nie wezmą udziału w wyborach, bo i tak nadal nic się nie zmieni. Ucieczka od urny wyborczej jest aktem tchórzostwa, albo beznadziei. Jak można odebrać sobie prawo decydowania o przyszłości miejsca, w którym się żyje. To nieprawda, że pojedynczy głos nic nie znaczy. Każdy idący głosować ma dokładnie taki sam głos i każdy ma dokładnie takie same prawo wyborcze. Dlaczego więc tak wiele osób pozbawia się tego prawa? Nieobecni nie mają racji. Nie głosując pozbawiasz się nie tylko prawa głosu przy urnie, ale również Twój głos nie będzie słyszany po wyborach. Cóż możesz skrytykować, skoro nie dajesz sobie szansy wyboru? Urna wyborcza to test nie tylko dla rządzących, ale przede wszystkim dla wyborców. Siedząc w domu dajemy szanse nowemu burmistrzowi, żeby też przesiedział 4 lata. Każdy rozsądny burmistrz, który zobaczy, że głosowało 80 czy 90% społeczeństwa, zda sobie sprawę z tego, że trzeba pracować, bo ocena może za 4 lata być surowa.

Wybrać mądrze
Mądry wybór to ważna rzecz. Mądrość wyborcy mierzy się skutecznością wyboru. Aby wybór był skuteczny musi być przemyślany. Ocena władzy powinna dokonywać się w przejrzysty sposób. Niestety nie wszyscy mogą dokonać takiego wyboru. Najczęściej Ci najsłabsi są często nagabywani w sposób niekoniecznie zgodny z prawem do oddania głosu w tą czy tamtą stronę. Ale przy urnie nikt nie widzi na kogo oddajesz swój głos! Możesz podjąć suwerenną decyzję. Bez strachu i bez obawy, że ktoś coś komuś…Niezależnie kim jesteś Twój głos jest tak samo ważny. W ten jeden dzień raz na kilka lat wszyscy jesteśmy równi. Niezależnie od wykształcenia, wychowania, sytuacji materialnej. Nie zmarnujmy więc tej szansy, którą daje nam los. Idźmy głosować wiedząc, że możemy coś zmienić. Gmina Orzysz zasługuje na nasz głos, to w końcu nasz dom. Tutaj realizujemy nasze marzenia i cele życiowe. Tutaj z nadzieją patrzymy w przyszłość. Tutaj przecież chcemy żyć. Skoro tak jest 16 listopada nie zapomnijmy pójść na wybory.

Oddać ważny głos
W ostatnich wyborach do europarlamentu oddano dość znaczną liczbę nieważnych głosów. Nie sądzę żeby idący na wybory szli oddać głos nieważny. Oczywiście zdarzają się różne pomyłki, ale chyba nie na taką skalę. Jeżeli masz problem i nie wiesz jak głosować zawsze możesz zapytać siedzących w komisji. Oni miedzy innymi od tego są. Nie bój się zapytać. Lepiej zapytać i zagłosować ważnie, niż potem myśleć, że popełniło się błąd. Nie idziesz na wybory dla żartu, chcesz dokonać wyboru, idź więc przygotowany i z pełną wiedzą jak głosować. Wtedy duża liczba nieważnych głosów będzie budzić podejrzenie nieuczciwości. Szanujmy swoją wolność wyboru i swój głos.

Robert Kamiński – redaktor naczelny

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. podatnik..wyborca... #1541484 | 195.117.*.* 11 lis 2014 17:18

  Pan Tomasz Sulima wynagrodził nawet swoich pracowników tuż przed wyborami (w sumie bez okazji) Wypłacił nagrody ok.1000 zł dla każdego. Jako mieszkaniec pytam :ZA CO?? Na remonty, zagospodarowanie terenów atrakcyjnie turystycznie itp. nie ma a na nagradzanie po raz kolejny jest.. Pracowników sporo w Urzędzie więc i pieniędzy dużo trzeba było na nagrody (zapewne ok.45.000,00 zł)Za co te nagrody?-za sumienna pracę czy w poczet zbliżających się wyborów? Czy to przyzwoite żeby tak zdobywać poparcie?Mam nadzieję że ktoś się zainteresuje i upubliczni wysokość i częstotliwość nagradzania pracowników UM w Orzyszu. T o żałosne żeby podatnicy płacili wyższe podatki z dnia na dzień a nasz Włodarz dysponował te pieniądze na dodatkowe nagrody dla pracowników , którzy i tak nie zarabiają mało.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wyborca #1536824 | 212.244.*.* 7 lis 2014 16:41

  Dziwnym trafem nasi włodarze bardzo się uaktywnili przed wyborami.....ruszyła budowa kładki,która powinna być zrobiona już dawno,,,plac zabaw w przedszkolu dofinansowanie dostał już dawno ale prace ruszyły przed wyborami/na jaką cholerę jak idzie zima i nikit nie będzie z tego korzystał .....uaktywniła się strona na orzysz.pl burmistrz pyta ....burmistrz odpowiada.....i to tematy chwalące naszych włodarzy.....na święto 11 listopada poraz pierwszy wysłano zaporoszenia do wszystkich emerytów wojskowych/potęcjalni wyborcy/a na zakończenie uroczystości będzie kolacja.......a na koniec pracownica centrum informacji turystycznej w godzinach pracy rozwiesza plakaty wyborcze ,,,,,no i biuletyny informacyjne/czyt.pochwalne/zostały dostarczone do mieszkań .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. terminator #1536581 | 195.117.*.* 7 lis 2014 13:50

  "Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę" - słynne powiedzenie Stanisława Tyma. Niektórzy teraźniejsi i przyszli radni bardzo pasują do w/w cytatu. Gdzie Wy byliście do tej pory?! Chodzi o Jana Aleszczyka i panią Krupę w szczególności. Radni i osoby z poprzedniego zdania pokazali zwykłym ludziom brak ogłady, ludzkiej życzliwości, obojętność, złe relacje między sobą, zwierzęcy folwark. Nie stworzono przez tyle lat żadnych miejsc pracy, chyba że dla swojej rodziny i znajomych. Po to się ich wybiera reprezentowali Nas wyborców nie traktowali wszystkich z góry. Po wyborach zachowują się jak zastępcy Boga na Ziemi. Włodarze czyli Aleszczyk i Krupa to miasto doprowadzili do ruiny, nędzy, bezrobocia, biedy i niesprawiedliwości, braku zainteresowania ludźmi starszymi, chorymi, potrzebującymi. Prawie wszyscy kandydaci "to marność nad marnościami, a w tej marności jeszcze większa marność"

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz