Wtorek, 11 maja 2021. Imieniny Igi, Mamerta, Miry

W zdrowej szkole zdrowy duch!

2014-11-02 10:00:00 (ost. akt: 2014-10-30 14:12:09)

Autor zdjęcia: arr.gov.pl

Zdrowie odżywianie to dla naszych pociech bardzo ważny element etapu dorastania i cieszy fakt, że szkoły wspierają rodziców w rozwijaniu u dzieci zdrowych przyzwyczajeń.

Szkoły w całej Polsce promują zdrowy styl życia dzieci, wspierając się przy tym programem „Szkoła Promująca Zdrowie”. 16 października w Ostródzie odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie, podczas której wręczone zostały Certyfikaty najbardziej aktywnym szkołom. Wyróżnienie to trafiło również w ręce przedstawicieli naszej gminy – szkoły podstawowe z Orzysza oraz Dąbrówki zostały docenione za swoje zaangażowanie i działania w ramach projektu.

Aby otrzymać taki Certyfikat szkoła dzięki swoim działaniom powinna przygotowywać młode pokolenie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz wpajać zasady zdrowego stylu życia. Ważnym elementem jest również budowanie u dzieci poczucia odpowiedzialności nie tylko za samego siebie, ale i za drugiego człowieka oraz otoczenie.

Podczas konferencji w Ostródzie Certyfikaty trafiły do 20 placówek z naszego województwa, a osiem placówek przyłączyło się do sieci „SzPZ” i będzie starało się o to, by w przyszłości Certyfikaty trafiły również do nich. Dzieci ze szkół wyróżnionych lub świeżo przyłączonych przedstawiły podczas konferencji prezentacje dotyczące działań na rzecz zdrowia, które podejmują na terenie swoich szkół i w domach.

Program „Szkoła Promująca Zdrowie” („SzPZ”) w Polsce realizowany jest 1991 r. Projekt pilotażowy w latach 1992-1995 realizowany był pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej. Placówki biorące udział w programie łączyły się w sieć szkół promujących zdrowie, a pierwsza taką sieć utworzono w 1992 r. w woj. Ciechanowskim.

Z biegiem czasu sieć się rozrastała, a dla wsparcia idei utworzono Zespół ds. Promocji Zdrowia, powołano Krajowego Koordynatora ds. promocji zdrowia w szkole oraz koordynatorów wojewódzkich.

Dzisiaj każde województwo może pochwalić się siecią szkół promujących zdrowie, a dla skuteczniejszego wspierania pracy szkół stworzono mniejsze sieci – rejonowe, powiatowe lub miejskie. Ponadto do sieci oprócz szkół przyłączają inne placówki oświatowo-wychowawcze, np.: przedszkola, bursy, domy wczasów dziecięcych.

A.R.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB