Czwartek, 24 czerwca 2021. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Jeszcze nie został burmistrzem, a już realizują jego pomysły!

2014-10-30 17:30:00 (ost. akt: 2014-10-30 09:51:35)

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Orzysz radni przyjęli uchwałę o wprowadzeniu w gminie Orzysz Karty Dużej Rodziny. Zakłada ona katalog ulg i zwolnień dla wielodzietnych rodzin. Cały katalog nie jest może zbyt obszerny, ale jednak zawiera w sobie kilka pozycji będących pomocą dla rodzin z naszej gminy. Najbardziej zadowolony z tego faktu powinien być kandydat na burmistrza Zbigniew Włodkowski. Jeszcze nie został burmistrzem, a już są realizowane założenia jego programu wyborczego.

Sesja Rady Miejskiej, to już jeden z ostatnich aspektów jej funkcjonowania w obecnej kadencji. 16 listopada wybory samorządowe, a po nich już nowa rada będzie ustalać nowe zasady funkcjonowania gminy. Na zakończenie swoich prac radni postanowili wprowadzić w Orzyszu Kartę Dużej Rodziny. To bardzo potrzebny dla wielu rodzin dokument. Cieszy fakt, że gmina Orzysz dołącza do wielu innych samorządów w naszym kraju, które taka kartę wprowadziły. Orzyska Karta Dużej Rodziny zakłada ulgi:

1. Opłata wnoszona na rzecz rady Rodziców w podległych gminie Orzysz placówkach oświatowych – w przypadku rodziny wielodzietnej, płatna tylko za 1 dziecko.

2. Zniżka w wysokości 20% za obiady w stołówkach szkolnych: Szkoły Podstawowej w Orzyszu i Okartowie, Zespołu Szkół w Dąbrówce, Gimnazjum w Orzyszu i Przedszkolu Miejskim w Orzyszu.

3. Dostęp do zajęć organizowanych przez Dom Kultury w Orzyszu – zastosowanie 50% zniżki od obowiązujących opłat – dla dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych.

4. Zniżka w opłacie za jedną godzinę korzystania dziecka z rodziny wielodzietnej z wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Miejskim w Orzyszu w czasie przekraczającym wymiar 5 godzin dziennie 50%.

5. Zwolnienie z opłat z tytułu uczestnictwa dzieci/młodzieży z rodzin wielodzietnych w imprezach otwartych organizowanych przez Urząd Miejski i Dom Kultury.

Z biegiem czasu i możliwości pewnie Karta Dużej Rodziny zostanie poszerzona o inne formy udogodnień dla ludzi tworzących rodziny wielodzietne. Dobrze się dzieje, że rodzina wielodzietna to nie jest patologia, jak próbowano nam wmówić przez wiele minionych lat. Dzisiaj, patrząc na formę wypłacalności emerytur, trzeba nam się modlić i oczekiwać każdego nowego obywatela, bo bez dzieci nie tylko nasz kraj, ale i cały świat odczuje właściwie niemożność funkcjonowania.

Jeszcze jeden aspekt, całej formuły Karty Dużej Rodziny nasuwa mi się od wczoraj. Wydaje tą gazetę od ponad roku i nigdy na żadnej sesji, ani komisji nie słyszałem o takim pomyśle. Nagle kiedy kandydat na burmistrza Zbigniew Włodkowski i jego ugrupowanie PSL opracowali strategię rozwoju gminy na najbliższe 10 lat, umieścili w niej wprowadzenie Karty Dużej Rodziny, ten temat został uchwalony zanim ta strategia zaczęła obowiązywać. Szkoda, że tej strategii PSL nie przedstawiło 3 lata wcześniej. Może ci, którym brakowało pomysłu na rządzenie zrealizowaliby już 40% tej strategii. Na pewno w naszym mieście żyłoby się lepiej. Dzisiaj oczywiście wszyscy kandydaci będą mówić o tym, że to ich pomysł, bo każdy zdążył to wpisać do swoich ulotek. Tylko, że jak zwykle Zbigniew Włodkowski był pierwszy i było od kogo skopiować. Tak to już jest, że w naszym kraju obowiązuje nadal powiedzenie z lat 70 i 80: „Jeden robi jak się patrzy, reszta patrzy jak się robi”. Mimo wszystko dobrze, że KDR będzie w naszej gminie obowiązywać. Oby takich inicjatyw było więcej. Trzeba pomagać wielodzietnym rodzinom i tworzyć przyjazne warunki do tego, aby młodzi ludzie chcieli mieć dzieci. Przyszłość naszej gminy i ojczyzny od tego zależy. Warto stwarzać warunki dogodne dla młodych, aby z nadzieją patrzyli w przyszłość w naszej ojczyźnie, a nie szukali szczęścia poza jej granicami.

Dzieci są wartością nadrzędną. Ich świat wartości wykuwa się od dnia narodzin. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ich dobry i prawy rozwój. Jednak aby to wszystko zafunkcjonowało dzieci muszą mieć stworzone odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Zaczynając od domu rodzinnego, poprzez szkołę, Kościół i ich środowisko naturalne, towarzystwo, w którym się obracają. W strategii PSL i w programie Zbigniewa Włodkowskiego zawartych jest kilkanaście punktów, które mają rozpocząć serię zmian, które mają dać możliwość prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Jednak sama strategia i program nie wystarczą. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za przystosowanie naszych dzieci do warunków, w których sami często jesteśmy zagubieni. Rodzice, nauczyciele, księża, media, samorządowcy, politycy, rząd, parlament, wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni. Szukajmy więc w sobie odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy tego wszystkiego świadomi? Bo nasze życie zależy od tego jak wychowamy nasze dzieci i czy będzie ich tyle, żeby swoją pracą zapewnili nam godne życie.

Robert Kamiński – redaktor naczelny

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gosc #1532253 | 212.244.*.* 4 lis 2014 07:52

    Dzieci z rodzin wielodzietnych mają obiady sponsorowane z MOPS-u ,większość zajęć w Domu Kultury jest bezpłatnych. Ale osiągnięcie!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. LOVE #1527086 | 212.244.*.* 30 paź 2014 18:21

    Do cholery przecież to nie jest pomysł czy pomysł kandydata na stołek tylko OBOWIĄZEK GMINY! TRĄBIĄ O TYM W TELEWIZJI OD KILKU MIESIĘCY!

    Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz