Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w „Hotelu Mazury”?

2014-10-11 12:00:00 (ost. akt: 2014-10-09 16:19:25)

We wtorek w sali weselnej „Perła” odbyła się konferencja z wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbietą Seredyn. Na specjalne zaproszenie posła Zbigniewa Włodkowskiego i wicestarosty Marka Wysockiego odpowiedzieli również ks. Dariusz Kruczyński Dyrektor Caritas Ełk, Anna Baran oraz Elżbieta Sokół – Gąsiorowska z PEFRON Olsztyn.

Spotkanie rozpoczął występ zespół ludowy Orzyszanki. Pani minister na wstępnie przybliżyła zebranym swoją sylwetkę. Od listopada 2012 roku zajmuje się polityką prorodzinną z elementami polityki prospołecznej czyli przychodzenie z pomocą w najbardziej potrzebnych dla rodziny momentach, wtedy, kiedy przeżywa kryzys. Należy wykorzystać wszystkie narzędzia i instrumenty ze strony ministerstwa, żeby pomóc rozwiązać chwilową trudność i wrócić do normalnego życia.

Dom społeczny w Orzyszu?
Elżbieta Seredyn z okazji dnia seniora złożyła życzenia dla wszystkich osób starszych będących na sali. Wydłużenie wieku życia, to osiągnięcie cywilizacyjne, ale teraz naszym obowiązkiem jest dołożyć wszelkich starań żeby, jakość tego życia była jak najdłużej doskonała. Pani wiceminister miała okazję przespacerować się po naszym mieście. Zwróciła ona uwagę na zaniedbany budynek byłego „Hotelu Mazury”. Szkoda żeby taki piękny budynek w tak korzystnej lokalizacji nie było wykorzystany. Pani minister zaproponowała żeby wykorzystać ten budynek w sposób jak najbardziej społeczny. Miejsce to może hipotetycznie być miejscem wsparcia dla osób w podeszłym wieku. Środowiskowe domy są wyzwaniem cywilizacyjnym. Miejsce to będzie służyć osobom starszym i samotnym. W całym kraju prężnie rozwijają się takie instytucje, a niestety Orzysz pozostaje daleko w tyle, mimo że nasze społeczeństwo staje się coraz starsze. Na budowę i rozwój tego typu organizacji można pozyskać dofinansowanie z budżetu Państwa, województwo warmińsko – mazurskie otrzymało największą pulę pieniędzy. W najbliższych latach ma być ona jeszcze zwiększona o kolejne miliony złotych. Dobrym pomysłem byłaby również budowa spółdzielni socjalnej, która dałaby miejsca pracy, które są w naszej gminie na „wagę złota”. Instytucje te nie generują wyłącznie miejsc opiekuńczych, ale również miejsca pracy.

Zmiany na lepsze
Szczególnie skoncentrowała się ona na ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, bo całkiem niedawno ustawa ta została znowelizowana. Jest to stosunkowa rewolucja dla dzieci objętych tą ustawą. Samorząd gminny zatrudniający asystenta rodziny ma pod opieką 20 rodzin od stycznia 2015 roku ma to się zmienić. Liczba rodzin zostanie zmniejszona do 15. Analogiczna sytuacja ma zastosowanie do pracy koordynatorów pieczy zastępczej. Nie 30 rodzin a 15. Nowa ustawa daje ciągłość finansowania tych zadań. Dzięki wsparciu posła Włodkowskiego prac komisji polityki społecznej i rodziny a także komisji edukacji narodowej możliwe było wywalczenie większych pieniędzy, które są niezbędne w tym resorcie. Kolejnym istotnym zadaniem wynikającym z nowelizacji ustawy jest kwestia dotycząca przygotowania do pełnienia funkcji rodzicielstwa zastępczego. Dziś oprócz standardowego cyklu szkoleń, które muszą odbyć wszyscy ci, którzy ubiegają się o bycie rodzicem zastępczym bądź chcieli prowadzić rodzinny dom dziecka dodatkowo będą zobligowani do odbycia badań psychologicznych przez psychologa, który ma co najmniej dwuletnie doświadczenie w diagnostyce rodzinnej. Badania trzeba będzie powtarzać co dwa lata. Ważną kwestią jest również to, że dzieci nie będą partycypowały w kosztach utrzymania. Czyli jeśli mają alimenty po zmarłym ojcu są to wyłącznie ich fundusze i nie muszą dokładać się do utrzymania. Istotną zmianą jest to, że jeżeli nieletnia będąca w domu dziecka urodzi dziecko nadal będzie mogła przebywać w ośrodku.

Europejski program pomocy najbardziej potrzebujących
Od lutego 2014 wszedł w życie nowy europejski program pomocy najbardziej potrzebującym. Znacznie zmieniła się ilość pieniędzy przeznaczonych na pomoc, jest to obecnie 420 mln euro plus 15% z tej kwoty musi dołożyć budżet państwa. Pieniądze te zaczną być wydawane jeszcze w tym roku do końca 2020. We wrześniu Agencja Rynku Rolnego ogłosiła przetarg na zakup żywności do paczek na święta Bożego Narodzenia, jeśli wszystko pójdzie po myśli urzędników już na początku grudnia zostanie zakupiona żywność dla najuboższych rodzin. W przyszłym tygodniu program ministerstwa zostanie zatwierdzony w Brukseli i ruszą prace nad kolejnymi przetargami wyboru instytucji, które zajmą się dystrybucją produktów.

Dobre wyniki powiatu piskiego
Powiat piski w 2014 r. uzyskał 257 tyś zł. z departamentu polityki rodzinnej. Jest to bardzo dobry wynik, który szczególnie pochwaliła Pani minister Seredyn. Fundusze te zostały przekazane m.in. na miejsca w żłobku w Orzyszu oraz w Piszu. Na pochwałę zasługuje również program asystenta rodzinnego, na którego pozyskano blisko 80 tyś. zł.

M.Ch.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB