Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Szczury idą do Góry!

2014-09-20 13:00:00 (ost. akt: 2014-09-19 08:42:48)

Autor zdjęcia: M.Ch.

Do naszej redakcji zgłosili się zaniepokojeni mieszkańcy Góry. Niezabezpieczone odpady, szczury i robactwo — to widok, jaki mieszkańcy wsi Góra muszą znosić na co dzień. Kilkadziesiąt metrów od zabudowań znajduje się nielegalne wysypisko śmieci. Mieszkańcy reagowali, pisali pisma, dzwonili po urzędach i, jak twierdzą załamani ludzie, choć wcześniej urzędnicy zapowiadali, że składowisko odpadów zniknie, do dziś nikt nic z tym nie zrobił!

W okolicy pojawiła się ostatnio cała masa szczurów. Gryzonie pochodzą z zamkniętego już wysypiska śmieci i mimo, że zostało one zamknięte już kilka miesięcy temu, to chyba informacja ta nie dotarła do wszystkich. Przed bramą śmietniska zostało utworzone nowe. Piętrzące się śmieci są roznoszone po całej drodze dojazdowej. Gryzonie bez trudu wędrują rurami kanalizacyjnymi i tylko czekać, aż pojawią się w domach mieszkańców Góry. Bardzo trudno wytępić szczury, bo szybko się rozmnażają (samica rodzi 3-6 razy w roku po osiem, a czasem nawet 12 młodych) i są wyjątkowo mądre. Jak śmieci szybko nie zostaną uprzątnięte szczurów będzie coraz więcej a wytępić je jest naprawdę trudno.

Wszyscy wiedzą, nikt nie działa
Nie jest to nowy problem, pisaliśmy o tym już wielokrotnie, tylko jak się okazuje bez rezultatu. Również na ostatniej Sesji Rady Miejskiej poruszany był ten temat. Pan radny Krzysztof Grądzki zauważył, że należałoby zlikwidować oznaczenia dojazdu – Byłem zdumiony, że jest tam tyle śmieci, ale to, że są tam śmieci, to ja wiem od dawna, ale jest tam złe oznaczenie. (…) Jak z Góry się jedzie do Orzysza jest tabliczka wysypisko śmieci. Myślę, że turyści korzystają z tego oznaczenia. Uważam, że należy wyrzucić te tabliczki.

Pani sołtys Góry Kazimiera Borchet apelowała do włodarzy gminy o uprzątnięcie śmieci – Tam jest okropnie, tam jest tyle śmieci i to nie są śmieci z naszej wsi, to są śmieci warszawiaków. Ludzie się przyzwyczaili, że tam można je wyrzucać i tam jest obraz nędzy i rozpaczy. Ktoś to powinien sprzątnąć - tłumaczy. Mieszkańcy Góry przeżywają prawdziwą gehennę! Już nie wiedzą, do kogo się zwrócić, by wysypisko w końcu zniknęło spod ich domów.

Niechlubna wizytówka
Martwi nas również, jaką wizytówkę wystawił sobie Orzysz takim widokiem. Niedawno na trasie prowadzącej na wysypisko odbywały się testy samochodów rajdowych. Orzysz miał promować się to wielką imprezą, tylko powstaje pytanie, co promować. Smród, szczury i wszędzie walające się śmieci? Jeśli tak to gratulujemy, zadanie spełnione.

M.Ch.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB