Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Las i My

2014-09-15 11:00:00 (ost. akt: 2014-09-11 18:01:00)

Autor zdjęcia: schoolsworld.tv

Lasy są ogromnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. Rocznie ilość gazu jaką przechwytują drzewa z atmosfery wynosi 21, 5 tony na każdy hektar. Według badań przeprowadzonych przez LP najlepiej CO2 w Polsce pochłaniają lasy sosnowe.

60 – letnia sosna pokrywa dobowe zapotrzebowanie w tlen dla 3 osób. Jeden wyrośnięty buk o wysokości 25 m uwalnia w ciągu jednego dnia około 7000 l tlenu, co daje prawie 35 m3 bogatego w tlen powietrza do oddychania. Zaspokaja to dzienne zapotrzebowanie ponad 50 osób. Lasy zatrzymują wodę, przeciwdziałają spłowieniu gleby, poprawiają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Regulują wilgotność powietrza, chronią przed wiatrem i hałasem. Ponad 65% gatunków zwierząt , które występują w Polsce mieszka w lesie. Tu też występuje ogromne bogactwo roślin.

Drewno użyteczne
Lasy dostarczają bardzo cennego surowca jakim jest drewno. Wciąż jest ono niezastąpionym materiałem wszech czasów. Z drewna powstają dzieła sztuki, instrumenty muzyczne, domy. Nadal drewno jest doskonałym źródłem ciepła. Dla tysięcy rodzin jest to towar pierwszej potrzeby do ogrzania domów zimą, ponieważ niewiele ludzi stać na ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

Drzewa uzdrowiciele
W lasach są miejsca do wypoczynku i rekreacji. Tysiące szlaków pieszych i rowerowych oraz wiele kilometrów ścieżek przyrodniczych przystosowanych jest do odkrywania tajemnic przyrody. Ogromne ilości małych dawek promieniowania (oglądanie telewizji, siedzenie w samochodzie, długie godziny spędzone przy komputerze) nieustannie naruszają bilans w naszym ciele. Drzewa pomagają usunąć szkodliwe promieniowanie. Człowiek powinien korzystać z tych właściwości po to, by uzupełnić swoje zasoby energetyczne, również po to, by poprawić swój stan w przypadku różnych chorób. Drzewa dające zdrowotną energię to: dąb, sosna, akacja, klon, jarzębina, brzoza, jabłoń, wiśnia, śliwa, grusza. Aby naładować się zdrowotną energią drzewa należy stanąć tyłem do niego w odległości 20 – 40 cm, rozluźnić mięśnie, zamknąć oczy. Odwrócić dłonie w kierunku pnia i przez 3 – 5 minut wyobrażać sobie, jak energia przenika przez palce do całego naszego ciała. Aby uwolnić się od złego promieniowania należy wykorzystać kontakt z takimi drzewami jak: kasztan, topola, wierzba, orzech, osika. Należy podejść do drzewa na odległość 20 – 30 cm, stanąć twarzą do niego, wyciągnąć w stronę pnia dłonie, zamknąć oczy, rozluźnić się i pomyśleć o tym, że przez palce drzewo zabiera energię, która przeszkadza nam być zdrowym. Taki kontakt powinien trwać 10 – 15 minut. Dzisiaj, w dobie postępu, tak dobrze rozwiniętej medycynie, trudno nam pojąć, jak zwykłe drzewo może wyleczyć z tego, z czego współczesne leki nie są w stanie nas wyleczyć. Od najdawniejszych czasów wiadomo, że najlepszym środkiem na bezsenność i wyczerpanie nerwowe było zwykłe rozczesywanie włosów drewnianym grzebieniem. Tylko gdzie dzisiaj można nabyć wykonany z drewna grzebień? Ból głowy, schizofrenię, epilepsję likwidowano maleńkimi kawałkami osiki przykładanymi do odpowiednich części głowy. Natura wciąż odkrywa przed nami swoje tajemnice.

Zagrożenia
Ogień – to zagłada lasu, tak zwykło się uważać, ale są miejsca na ziemi, gdzie bez ognia nie byłoby wymiany pokoleń roślin, drzew. Pożary pełnią dużą rolę w kształtowaniu leśnych ekosystemów. Ogień inicjuje naturalną odnowę niektórych gatunków i buduje naturalną strukturę lasu. Odnosi się to do lasów pierwotnych, w części europejskiej dziewicza pozostała jedynie Puszcza Białowieska. Zjawisko to nie dotyczy lasów w naszej części Europy, gdzie ingerencja człowieka w naturalne procesy przyrodnicze zaszła bardzo daleko. Jeśli pojawi się w lesie ogień, często skutki tego nieszczęścia są katastrofalne. Natura, owszem potrafi odrodzić się z pożaru, ale potrzeba setek lat, by las odnowił się całkowicie. Wystarczy rzucony niedopałek papierosa, niedogaszone ognisko zostawione przez biwakowiczów. Tegoroczne lato było upalne, deszczu niewiele jak do tej pory, ściółka wysuszona i wystarczyła iskra, by powstał pożar. Zapytajmy samych siebie, czy chcemy czekać aż tyle lat na odrodzenie się lasu? Na pewno nie dożyjemy.

Śmieci – to zmora naszych czasów. Dlaczego my tak zaśmiecamy las? Mówi się o tym w mediach, apeluje, prowadzi akcje i kampanie społeczne. Jednak bez skutku. Przecież sami sobie robimy krzywdę. Co dziwne, ci którzy zaśmiecają las sami potem idą na grzyby czy jagody, widzą śmietnisko i jak wówczas reagują? Dziwią się, że tu hałda gruzu, stary tapczan, dalej zużyty sprzęt elektroniczny. Po swoim pikniku na łonie natury zostawiają opakowania, resztki jedzenia, butelki. Jeśli nie ma śmietnika to rzucają odpadki gdziekolwiek. Może niech tak zrobią we własnym mieszkaniu. Las to dom zwierząt, nie zapominajmy o tym. Teraz, kiedy wszyscy płacimy podatek za śmieci może ludzie zaniechają procederu wywożenia śmieci do lasu. Człowiek tak już wkroczył w środowisko przyrody, że nie patrzy, gdzie i co zostawia po sobie. Musimy zmienić naszą mentalność, bo żadne ustawy tego nie zmienią.

Hałas – właściwością, która w naszych czasach coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, jest zdolność pochłaniania hałasu przez las. Zależnie od doboru gatunku drzew i gęstości zadrzewienia można stworzyć w strefach uciążliwego hałasu skuteczną osłonę. Nawet wąski pas lasu między ruchliwą ulicą, a osiedlem zmniejsza dochodzący hałas komunikacyjny do znośnego szmeru. Bez buforowego, ochronnego i regenerującego działania lasu wiele gatunków roślin i zwierząt nie mogłoby żyć na Ziemi. Coraz bardziej jednak jesteśmy na najlepszej drodze do zniszczenia jednej z podstaw życia.

Drzewa mają dobroczynny wpływ na człowieka. Rosnąc pojedynczo, w grupach, na placach, wzdłuż ulic – wywierają zbawienny wpływ na życie wszystkich istot, z człowiekiem włącznie. Las dostarcza tlenu, jagód, grzybów, a jednocześnie jest miejscem wypoczynku. Tam, gdzie wyrębuje się brutalnie lasy na wielkiej powierzchni, tam gleba jest zagrożona przez wiatr i wodę. Skutki takiej złej gospodarki odczuwa się przez długie lata, a czasem szkody są w ogóle nie do naprawienia.

K.Ch.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. umberto #1485204 | 213.158.*.* 15 wrz 2014 12:40

    Ne lasy z oceany. na biologi sie spało czy artykół sponsorowany przez lasy paqństwowe

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz