Poniedziałek, 24 stycznia 2022. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Młodzi aktywnie

2014-04-13 14:50:17 (ost. akt: 2014-04-13 15:20:56)

Autor zdjęcia: materiału ZSO nr 1 w Piszu

4 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Piszu odbyła się debata „Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym” w ramach projektu „Sejm dzieci i młodzieży”.

Tego typu dyskusje umożliwiają zabranie głosu przedstawicielom młodego pokolenia. W trakcie debaty uczestnicy przedstawili swoje poglądy na temat braku zainteresowania młodych ludzi polityką i wyborami. W debacie oprócz uczniów i absolwentów szkoły udział wzięli również przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacji społecznych. W dyskusji na temat aktywności młodych ludzi w życiu społecznym wzięło udział niemal 80 osób.
W debacie uczestniczyli:
-dyrektor ZSO nr 1 w Piszu- Małgorzata Oświęcimko,
- wicedyrektor- Iwona Karczmarz
-członek Zarządu powiatu Pisz, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej- dr Waldemar Brenda,
-przewodnicząca Rady Miejskiej- Lilla Bednarek,
-kandydatka do Parlamentu Europejskiego w tegorocznych wyborach- Monika Cwalińska,
-lider Szlachetnej Paczki- Damian Żyluk,
-dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego- Lech Ostrowski
- redaktor naczelny „Obywatela Orzysza” – Robert Kamiński
-red. Łukasz Szymański z „Tygodnika Piskiego”,
- uczniowie Samorządowego Gimnazjum Publicznego w Piszu, II LO w Piszu i I LO,
-mieszkańcy Pisza.

Debata głównie miała charakter panelowy. Uczniowie klas trzecich wystąpili w roli moderatorów. Uczestnicy dzięki znajomości tematu dyskusji mogli wcześniej przygotować swoje odpowiedzi na pytania. Dzięki temu dyskusja miała większą wartość merytoryczną. Należy pamiętać, że dla wielu młodych ludzi była to pierwsza tego typu debata i nie znajomość omawianych zagadnień wywoływała u nich stres. Wcześniejsze przygotowanie dało im większą pewność siebie i odwagę do publicznego zabrania głosu. W trakcie dyskusji wypłynęło wiele przyczyn braku zainteresowania młodzieży polityką i wyborami. Duże emocje wywołała wypowiedz Pana Roberta Kamińskiego, który za główną przyczynę niskiej frekwencji na wyborach młodzieży podał ich lenistwo.
-Często młodzi nie chodzą na wybory, bo im się po prostu nie chce – R. Kamiński. Zapominają oni, że ich głos się również liczy, a argument, że nie mają, na kogo głosować to zwykła wymówka. Ci młodzi ludzie, bowiem powinni zacząć decydować o losach naszego kraju. Zmiany są dobre i bardzo często przynoszą bardzo duże korzyści.
Z kontrargumentem wyszedł jeden z uczniów Liceum z Pisza, który uznał programy wyborcze partii za mało zrozumiałe i zbyt obszerne. Zniechęca ich również brak spełnienia obietnic wyborczych.
Debata umożliwiła młodym ludziom z różnych opcji politycznych przedstawienie swojego stanowiska na temat braku zaangażowania młodych ludzi w politykę oraz wymianę poglądów z osobami mającymi odmienne zapatrywania polityczne. Już sama debata jest świetnym pomysłem zaangażowania młodzieży w życie społeczne i polityczne. Należy ich bardzo uważnie wysłuchać gdyż to od nich w dużej mierze zależy wygląd naszego kraju w przyszłości. Ich problemy i sposób patrzenia na otaczający świat jest różny, ale co wcale nie oznacza, że gorszy lub mniej istotny. Mamy nadzieję, że w podobnej dyskusji weźmie udział również młodzież z naszej gminy. Ci którzy nie są zadowoleni z rządów obecnie panujących mogą liczyć na przyszłe pokolenie, które wprowadzą zmiany w obecnym systemie. Zbliżają się wybory samorządowe, które mogą być doskonałą okazją do zaprezentowania swoich poglądów. Pamiętajcie to od was zależy jak będzie wyglądać nasz kraj i nie bądźcie bierni w życiu politycznym. Należy do polityki dopuszczać coraz więcej młodych ludzi, którzy czasami mogą mieć wiele bardzo dobrych pomysłów na rozwój naszej gminy.
M.Ch.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB