Wtorek, 29 listopada 2022. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Konkurs na najpiękniejszą palmę i pisankę!

2014-03-28 13:26:23 (ost. akt: 2014-03-28 14:50:01)

Autor zdjęcia: wm.pl

Dom Kultury w Orzyszu serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w IX Gminnym Konkursie na Najpiękniejszą Pisankę oraz Palmę Wielkanocną. Prace konkursowe należy dostarczyć do siedziby Organizatora do dnia 10 kwietnia 2014 r. do godz. 12.00 wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia.

REGULAMIN KONKURSU
Termin:
Prace należy dostarczyć do siedziby Organizatora w nieprzekraczalnym terminie do 10 kwietnia 2014r. do godz. 12.00.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 10 kwietnia 2014 r.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 12 kwietnia 2014 r. o godz. 11:00 podczas Jarmarku Wielkanocnego w Pawilonie Artystycznym przy ul. Wojska Polskiego 9B.
Warunki uczestnictwa:
Konkurs ma charakter otwarty. Adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej oraz do osób dorosłych; zarówno do grup zorganizowanych jak też twórców indywidualnych.
Prace zespołowe są jednak dopuszczalne jedynie w przypadku kategorii palmy wielkanocnej.
Przedmiotem konkursu są:
Palma Wielkanocna

- Mała (do 0,5 metra) – praca indywidualna (dzieci, młodzież, dorośli)
- Duża (powyżej 2 metrów) – praca zbiorowa
- Pod uwagę nie będą brane prace zawierające elementy nietradycyjne: wstążki i ozdoby z tworzyw sztucznych, gotowe ozdoby (niewykonane własnoręcznie).
Pisanka
- Wykonana techniką tradycyjną na jajach kaczych, kurzych, gęsich (wyłącznie wydmuszki).
Praca powinna być sygnowana danymi osobowymi wykonawcy: imię, nazwisko, wiek, adres, tel. kontaktowy. W przypadku zespołu należy podać dane przedstawiciela.
Pisanki powinny być dostarczone w kartonowych opakowaniach, dobrze zabezpieczone.
Prace uszkodzone nie będą brane pod uwagę.
Rozstrzygnięcie konkursu:
Oceny prac dokona powołana przez Organizatora komisja konkursowa, która przyzna nagrody.
Jury oceniać będzie prace pod względem wierności tradycjom polskim, wartości artystycznej, jakości wykonania, decyzja Jury jest ostateczna i nie będzie podlegać weryfikacji. Z chwilą wręczenia nagród zwycięzcom dzieła konkursowe przechodzą na własność Organizatora, który zastrzega sobie prawo do publikowania nadesłanych prac w celu popularyzacji konkursu.
Zgłoszenie prac do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu.
W sprawach nie objętych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator.
Materiał Domu Kultury w Orzyszu


Palmy wielkanocne to symbol Niedzieli Palmowej, która obchodzona jest przez chrześcijan na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Zazwyczaj do wykonania palm wielkanocnych wykorzystywane są gałązki wierzby, które w symbolice kościoła oznaczają zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Palmy palone są w Wielką Sobotę, a popiół używany jest przez księży za rok w środę popielcową do posypywania głów wiernych. Poświęcona palma ma chronić ludzi, zwierzęta i domostwa przez wszelkim złem. Palmy zapewniają również dobrobyt - piękna palma to znak, że dzieci będą dorodne, a wysoka oznacza szczęśliwe i długie życie jej twórcy. Poświęcone palmy służyły kiedyś również jako środek leczniczy. Wierzono, że połykanie bazi zapobiega bólom głowy i gardła, a dodane do ziół sproszkowane kotki mają moc uzdrawiającą. Dzisiaj zwyczaje i przesądy dotyczące palm wielkanocnych mogą nam się wydać trochę śmieszne i z lamusa, ale nadal niezmiennie zachwycają one swoim pięknem i pomysłowością wykonania, sprawiając, że Wielkanoc jest jeszcze radośniejsza i kolorowa.

A. R.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB