Poniedziałek, 19 października 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Bezpieczeństwo w środkach komunikacji publicznej to temat IX części „Wakacyjnego Poradnika Piskich Policjantów”.

2015-08-11 08:00:00 (ost. akt: 2015-08-10 20:47:40)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Pisz

Wakacje to czas sprzyjający podróżom. W tym okresie częściej niż zwykle podróżujemy środkami komunikacji publicznej. Czasami dla wygody, a czasem dla atrakcji decydujemy się na jazdę pociągiem, autobusem, czy przelot samolotem. W IX części „Wakacyjnego Przewodnika Piskich Policjantów” przypomnimy o najważniejszych zasadach wpływających na nasze bezpieczeństwo w trakcie podróży publicznymi środkami transportu.

Pamiętaj !

W miejscach, gdzie panuje zazwyczaj tłok, np. na dworcach, a także podczas dojazdu do takich miejsc, np. w środkach komunikacji publicznej należy zachować szczególną ostrożność. Czujność warto zachować w momencie wsiadania do zatłoczonego autobusu, czy pociągu oraz wysiadania z niego. W takich sytuacjach łatwo stać się ofiarą złodzieja kieszonkowego.

W czasie podróży nie pozostawiaj bagażu bez opieki – zwłaszcza torebek i walizek.

Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, nie zawieraj przygodnych znajomości, zwłaszcza, gdy podróżujesz sam.

Dobre rady dla podróżujących

Przed wyjazdem zwróć uwagę na stan psychofizyczny kierowcy oraz stan techniczny autobusu. Gdy wyruszasz w dłuższą trasę upewnij się, czy kierowca ma zmiennika.

Torebkę i podręczny bagaż staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

W podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeśli masz przy sobie większą sumę – nie trzymaj jej w jednym miejscu. Przechowywanie pieniędzy w kilku miejscach zmniejsza ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Dotyczy to również cennych przedmiotów i dokumentów.

Zachowaj ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach, itp.

Zwróć uwagę na lokalizację wyjść awaryjnych.

Bagaż podręczny powinien zostać umieszczony pod siedzeniem lub w specjalnym zamykanym luku bagażowym, znajdującym się pod fotelem.

Na pokład samolotu nie można wnosić ostrych przedmiotów, np. pilników do paznokci, nożyczek – zapakuj je wcześniej do bagażu nadawanego.

Zwracaj uwagę na pozostawione bez opieki w halach lotnisk bagaże i paczki. W przypadku zauważenia jakiegokolwiek niepokojącego zjawiska, niezwłocznie poinformuj o tym personel pokładowy.

W przypadku wystąpienia zagrożenia nie panikuj, lecz dokładnie wypełniaj polecenia personelu pokładowego, który jest przeszkolony na wypadek wystąpienia zagrożenia. Wypełnianie ich poleceń jest gwarancją właściwych zachowań w czasie ewentualnego niebezpieczeństwa.

Podróżując środkami komunikacji publicznej pilnujmy nie tylko naszego bagażu, ale zwracajmy ogromną uwagę na nasze dzieci i ich bezpieczeństwo.

Pamiętając o tych podstawowych zasadach nasza podróż będzie bezpieczna, a zarazem miła i przyjemna.

podkom. Anna Szypczyńska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB