Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Nasze osiedle – Święto Sąsiada

2015-06-29 09:35:40 (ost. akt: 2015-06-29 09:37:50)

Autor zdjęcia: K.Ch.

„Zielona Dolina” – to nowa nazwa osiedla domów jednorodzinnych w Orzyszu. Zmiany możliwe były dzięki aktywności mieszkańców tej części miasta, którym nie jest obojętne jak wygląda i jak nazywa się ich miejsce zamieszkania. Do konkursu na nazwę osiedla, który zorganizowali kilka tygodni wcześniej, włączyli się wszyscy mieszkańcy dzielnicy.

Projekt przygotowała i przeprowadziła nieformalna grupa mieszkańców, a środki na jego realizację pozyskano z Programu Mikrodotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie, MSAL w Orzyszu, od sponsorów i osób prywatnych.

Świętowanie, na które zaproszony został Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski i Przewodniczący Rady Miasta Adam Myka, rozpoczęło się w sobotę, 27 czerwca, o godz. 15.00. Burmistrz przedstawił długą listę działań, które zamierza zrealizować oraz odpowiadał na liczne pytania mieszkańców dotyczące osiedla i całego miasta. Jednym z głównych punktów spotkania było odsłonięcie tablicy z nazwą osiedla oraz posadzenie drzewka na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia. Organizatorzy zadbali o uhonorowanie Seniorów – najstarszych mieszkańców osiedla. Dzieci natomiast miały okazję pokazać swój talent w malowaniu kolorową kredą na asfalcie, za co zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Chętnie także ustawiały się w kolejce do malowania twarzy i tatuaży. Na uczestników spotkania czekały przepyszne domowe ciasta, grill ze smakołykami oraz tort, specjalnie przygotowany na to wyjątkowe spotkanie. Wszyscy ochoczo włączyli się do śpiewania osiedlowego hymnu – „Jak dobrze mieć sąsiada” – przygotowanego z okazji pierwszego, integracyjnego spotkania. Po wspólnych rozmowach i poczęstunku nadszedł czas na zabawę taneczną.

Sąsiedzi codziennie mijani na ulicach osiedla przestali być anonimowi, nawiązały się nowe znajomości. Mieszkamy na jednym osiedlu, a znamy się tylko z widzenia – to zdanie często przewijało się w rozmowach. Dobre sąsiedztwo tworzy silne więzi prowadzące do wzajemnej pomocy, współpracy i poczucia bezpieczeństwa w lokalnej społeczności. Impreza zintegrowała mieszkańców, wpłynęła na bliższe poznanie swoich sąsiadów, dała przyjemność z miłego spędzenia sobotniego popołudnia i wieczoru. Święto Sąsiada udało się znakomicie! Było smacznie, wesoło, a przede wszystkim – sąsiedzko! Pierwsze sąsiedzkie spotkanie mieszkańców osiedla o pięknej nazwie „Zielona Dolina” (a nie jak dotychczas – „przy kotłowni”, „za garażami”) dało początek wspólnym działaniom w imię lokalnego interesu dzielnicy. Mamy nadzieję, że pobudziło ono także mieszkańców do udziału w aktywnym działaniu na rzecz swojego osiedla i swojego miasta.

K.CH.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB