Poniedziałek, 20 stycznia 2020. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Dni Orzysza na ludowo – XI Spotkania Folklorystyczne

2015-06-23 10:06:14 (ost. akt: 2015-06-23 10:21:14)

Autor zdjęcia: J.P.

Już po raz jedenasty w Orzyszu odbyły się Spotkania Folklorystyczne, podczas których królowała muzyka ludowa. Na scenie zaprezentowało się ponad 70 wykonawców, czyli blisko 400 osób.

Tegoroczne, ludowe święto rozpoczęło się mszą świętą w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej w intencji wszystkich uczestników. Tuż przed godziną 11 barwny korowód poprowadzony przez Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego przemaszerował do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbyły się konkursowe przesłuchania. Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Krajowska (muzykolog), Agata Dowhań (wokalistka) i Mirosław Nalaskowski (muzyk, folklorysta), wysłuchała ponad 70 wykonawców. Na scenie wystąpili instrumentaliści, soliści i zespoły nie tylko z województwa warmińsko-mazurskiego, lecz także z Suwalszczyzny, Podlasia i Kurpi.

W kategorii zespołów śpiewaczych najlepsza okazała się „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej. Drugie miejsce przyznano „Rominczanom” z Dubeninek, a dwa trzecie miejsca przypadły zespołowi „Wrzos” z Myszyńca i miejscowym „Orzyszankom”. Wśród zespołów taneczno-śpiewaczych jury przyznało pierwszą nagrodę „Myszyńcowi” z Myszyńca, drugą zaś zespołowi „Kurpie” z Rozogów.

Na scenie zaprezentowali się także soliści. W kategorii solistów śpiewaków bezkonkurencyjne okazały się siostry Subotowicz z Sępopola. Drugą nagrodę odebrała Weronika Zyśk z Myszyńca, trzecią – Emilia Babińska z Rostek. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali ponadto soliści instrumentaliści. Najlepsi w swojej kategorii byli ex aequo harmonista z Łysych – Patryk Kuczyński oraz cymbalista z Ełku – Jakub Karpuk. Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się harmoniści z Myszyńca – Bronisław Gołaś oraz Zenon Kaczyński.

W kategorii kapel najlepiej zaprezentowała się kapela Jana Kani z Lipnik. Drugie miejsce przypadło kapeli Bałdygów z Mazuchówki, natomiast dwa trzecie miejsca powędrowały do kapel z Ełku – „Trzech czwartych” i „Tradycji”.

Podczas XI Orzyskich Spotkań Folklorystycznych publiczność miała m.in. możliwość spróbowania przepysznych dań przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Góry, Pianek, Wierzbin, Dziubieli i Dąbrówki. Każdy miał także możliwość spróbowania i zakupienia serów korycińskich, kurpiowskiego pieczywa i orzyskich miodów. Dzieci, poza tradycyjnymi zabawami na „dmuchańcach” chętnie wzięły udział w warsztatach tkackich i spróbowały swoich sił w lepieniu naczyń z gliny. Pomimo pogody w tzw. kratkę, publiczności i wykonawcom dopisywał humor, czego wyrazem była wieczorna, wspólna zabawa ludowa.

J.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB