Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Astronomiczne lato

2015-06-21 11:10:03 (ost. akt: 2015-06-21 11:09:30)

Początek astronomicznego lata wypada 21 czerwca. Pierwszy dzień lata przypada corocznie w czasie tzw. przesilenia letniego (stanowiącego najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku ).

Z rozpoczęciem lata wiąże się wielowiekowa tradycja, wywodząca się z wierzeń słowiańskich. W czasach chrystianizacji Polski kościół starał się ten pogański zwyczaj przekształcić w obrzęd chrześcijański, stąd też wziął się zwyczaj Nocy Świętojańskiej, obchodzonej z 23 na 24 czerwca, w wigilię św. Jana.

Najważniejsze święto obchodzone w związku z przesileniem i rozpoczęciem lata to Noc Kupały, w zależności od regionu zamiennie nazywana Nocą Świętojańską, Sobótką lub kupalnocką. W czasie Nocy Kupały podkreślane jest znaczenie dwóch żywiołów - wody i ognia. To z nimi wiąże się większość charakterystycznych dla tego święta obrzędów. Do głównych zwyczajów należą: rozpalanie ognisk i wrzucanie do nich ziół, tańce wokół ogniska, wicie wianków i puszczanie ich wraz z zapalonymi świecami w nurt rzeczny ( sposób zachowania się wianka w wodzie stanowił formę wróżby), czy też poszukiwanie kwiatu paproci, który zgodnie z legendą kwitnie tylko w czasie nocy świętojańskiej. Zgodnie z tradycją kąpiele w rzekach i jeziorach w porze letniej były bezpieczne dopiero po Nocy Kupały. Obecnie obchody nocy świętojańskiej są mieszaniną zwyczajów wywodzących się z tradycji pogańskiej i późniejszych obrzędów chrześcijańskich.

J. J.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB