Piątek, 18 sierpnia 2017. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Alkohol dla nieletnich? Przedsiębiorco – możesz stracić koncesję!

2015-06-12 08:52:47 (ost. akt: 2015-06-12 08:59:55)

Autor zdjęcia: http://pixabay.com/

Redakcję „Obywatela Orzysza” odwiedziła zatroskana mama 16-letniego chłopaka, której syn przyznał się, iż w ubiegły weekend udało mu się bez problemu zakupić w Orzyszu alkohol. Sprzedawczyni, prosząc o dowód, nie przyjrzała się dokumentowi z bliska – był to jednak tylko dowód tymczasowy, który posiadają już nawet dzieci w podstawówce.

Sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18 lat jest zabroniona. Zakaz ten zawarty jest w art. 15, ust. 1, pkt. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jeżeli sprzedawca ma wątpliwości co do wieku klienta jego obowiązkiem jest sprawdzenie dowodu tożsamości. Nie wystarczy bowiem tłumaczenie, że osoba kupująca alkohol „wyglądała dorosło”. Właściciele sklepów, klubów, restauracji, dyskotek i innych miejsc posiadających koncesję, powinni wiedzieć więc jakie kary grożą im za sprzedaż alkoholu nieletnim.

Najczęściej stosowaną praktyką wobec przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają przepisów ustawy, jest utrata koncesji. Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 lat, ale też przypadków sprzedaży go osobom nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw. Co ważne, zgodnie z jednym z wyroków NSA w Warszawie, nie ma znaczenia czy sprzedaż była świadoma czy nie, a także czy dokonał jej bezpośrednio właściciel, czy pracownik. Nie pomogą także tłumaczenia, iż była to jednorazowa sytuacja. Nawet jeden przypadek jest przesłanką ku temu, aby pozbawić przedsiębiorcę prawa sprzedaży napojów alkoholowych. Kara jest więc wystarczająco dotkliwa – przedsiębiorca, który utraci koncesję może narazić na szwank funkcjonowanie całej swojej firmy. Grzywna, która jest również przewidziana w ustawie, wydaje się więc łagodną karą.

Zbliża się sezon letni. W Orzyszu z pewnością pojawi się więcej turystów, a sami mieszkańcy chętniej będą decydowali się na spędzenie wolnego czasu na działce, plaży, w plenerze. Warto więc, z punktu widzenia właścicieli lokali posiadających koncesję, zastanowić się czy warto, dla kilku złotych zysku, sprzedawać alkohol nieletnim, ryzykując utratą koncesji, a może nawet całej firmy. Pamiętajcie o haśle jednej z kampanii: Pozory mylą – dowód nie!

J.P.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mama #1755360 | 195.117.*.* 16 cze 2015 09:52

    Bardzo dziękuję za napisanie artykułu mam nadzieję że wielu sprzedawcom i dorosły da on do myślenia . Może dorośli widząc że sprzedawany jest alkohol nieletnim będą zwracać uwagę sprzedawcy !

    ! - + odpowiedz na ten komentarz