Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Egzamin gimnazjalny 2015 – podsumowanie

2015-04-27 08:35:29 (ost. akt: 2015-04-27 08:48:07)
egzamin gimnazjalny

egzamin gimnazjalny

Stres, z którym musieli zmierzyć się gimnazjaliści w mijającym tygodniu już za nimi. Przez trzy dni sprawdzana była ich wiedza humanistyczna, matematyczno-przyrodnicza oraz z zakresu wybranego języka nowożytnego. Jakie zagadnienia pojawiły się w tegorocznych testach gimnazjalnych?

Egzamin gimnazjalny, do którego przystępują uczniowie trzecich klas, rozpoczął się 21 kwietnia. Pierwszego dnia gimnazjaliści zmierzyli się z testami z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. Pierwszy z nich składał się z 25 zadań, na których rozwiązanie uczniowie mieli 60 minut. Pytania opierały się w większości na wiedzy ogólnej, jednak na odpowiedzi w dużej mierze naprowadzały także zamieszczone teksty, grafiki i mapy. Nie bez znaczenia była więc umiejętność czytania ze zrozumieniem. Od pytań o najstarszych cywilizacjach, przez zagadnienia z epoki średniowiecza, gdzie pojawiły się m.in. kwestie zależności wasala i seniora, czy też zasięgu terytorialnego Polski za panowania średniowiecznych władców, gimnazjaliści przeszli do pytań z historii najnowszej, w tym wiedzy o społeczeństwie. Tu natomiast pojawiły się zagadnienia z uprawnień polskiej władzy, czy praw zagwarantowanych przez Konstytucję. Przytoczony był także m.in. fragment Ustawy o samorządzie terytorialnym.

Na język polski uczniowie mieli 90 minut. Pierwszych osiem zadań musieli rozwiązać na podstawie fragmentu „Dziadów” Adama Mickiewicza. Pojawił się także wiersz Robert Frosta „Droga nie wybrana” w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka oraz fragment „O sławie” Leszka Kołakowskiego, które sprawdzały m.in. umiejętność czytania ze zrozumieniem. Tematem dwóch zadań opisowych, do których punktem wyjścia był tekst Leszka Kołakowskiego i Mirosława Pęczaka „Bohaterowie z gorszej strony”, była sława i celebryci, a więc zagadnienia bardzo współczesne.

22 kwietnia odbył się egzamin z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Analogicznie do dnia poprzedniego, na pierwszą część przeznaczono 60 minut, na drugą – 90. Na podstawie zamieszczonych testów uczniowie musieli odpowiedzieć m.in. na pytania o żyjących w ściółce zaleszczotkach i kiełkowaniu roślin. Pojawił się ponadto schemat klatki piersiowej i fragment układu okresowego pierwiastków. Gimnazjaliści musieli wykazać się więc wiedzą bardzo szeroką, nie tylko z biologii, lecz także chemii, fizyki i geografii. Tabele i wykresy mogły wzbudzić w uczniach niepokój, jednak przy odrobinie skupienia i dokładnej ich analizie, większość informacji stawała się oczywista.
Cześć matematyczna składała się z 23 zadań, sprawdzających m.in. wiedzę o potęgach, pierwiastkach, równaniach, procentach i rachunku prawdopodobieństwa. Pojawiły się również zadania z geometrii oraz zadania otwarte, w których wymagane były stosowne obliczenia.

Ostatni dzień poświęcony był językom obcym nowożytnym. Uczniowie mieli do wyboru języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski i musiał być to tylko ten język, którego uczą się w szkole jako języka podstawowego. Jeżeli stanowił on kontynuację z poprzedniego etapu nauki, lub w przypadku, gdy uczeń chciał sprawdzić swoją wiedzę, istniała możliwość przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Trochę łatwiej mieli laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych lub finaliści konkursów wojewódzkich i ponadwojewódzkich, którzy byli zwolnieni z danej części egzaminu, uzyskując najwyższą liczbę punktów, co tym samym ułatwia im dostanie się do lepszych liceów.

Zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu uczniowie uzyskają w dniu zakończenia roku szkolnego. Podany będzie na nich zarówno ich indywidualny wynik procentowy jak i tzw. wynik na skali centylowej, który wskazuje na odsetek liczby gimnazjalistów, którzy uzyskali na danym poziomie wynik taki sam lub niższy niż zdający.

J.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB