środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Niezwykła lekcja historii w liceum

2015-04-16 15:00:00 (ost. akt: 2015-04-16 21:04:19)

Autor zdjęcia: A.Ch.

Od poniedziałku (13.04) do końca kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym można zwiedzać nowo otwartą wystawę „Zbrodnia Katyńska”. Na uroczystym otwarciu wystawy obecni byli: Wicestarosta Powiatu Piskiego Marek Wysocki oraz Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski. Data otwarcia wystawy nie była przypadkowa – 13 kwietnia na okoliczność rocznicy zbrodni katyńskiej obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia i to dzisiaj mija dokładnie 75 lat od momentu, kiedy prawda o zbrodni katyńskiej ujrzała światło dzienne – powiedział Jacek Foszczyński nauczyciel historii z LO.

Wystawa o zbrodni katyńskiej została sprowadzona z olsztyńskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa powstała w 2010 r. i liczy około 40 planszy, lecz do Orzysza przyjechała trochę okrojona. Ekspozycja składa się z 12 plansz o wymiarach 90x120 cm. Na wystawie, oprócz przedstawienia chronologicznych wydarzeń, zostały także umieszczone dokumenty i listy odnalezione po latach. Wystawę przygotowali uczniowie z klas maturalnych.
13 kwietnia 1940 r. zamordowano w Katyniu co najmniej 21 768 obywateli polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Wśród ofiar znaleźli się również naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, księża, nauczyciele, urzędnicy państwowi, których wzięto do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Egzekucji ofiar, zabijanych strzałami w tył głowy, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Związek Radziecki nie przyznał się do zorganizowania tego masowego mordu, a w trakcie procesu w Norymberdze próbował oskarżyć o nią hitlerowskie Niemcy. Po latach jednak prawda wyszła na jaw.

Taka zbrodnia nigdy nie powinna się wydarzyć, a teraz wy, młode pokolenie, musicie pamiętać, żeby to się nigdy nie powtórzyło – zwrócił się do uczniów liceum wicestarosta Marek Wysocki. Bardzo cieszy fakt, że teraz w wolnej Polsce możemy otwarcie mówić o krzywdach, które spotkały nasz naród, a mimo wymordowania całego kwiatu inteligencji potrafiliśmy odbudować nasz kraj.

M.Ch.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Łuny w Bieszczadach #1719278 | 185.34.*.* 22 kwi 2015 13:08

    Kiedy zaczniemy mówić o mordach banderowców na Polakach.Gdzie podstawowe narzędzia zbrodni to siekiery ,piły i widły.Zamordowali od 200 do 300 tysięcy naszych rodaków .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz