Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

W finansach gminy Orzysz coraz lepiej

2015-03-26 15:00:14 (ost. akt: 2015-03-26 10:28:46)

Autor zdjęcia: A.R.

Po trzech miesiącach od objęcia władzy przez burmistrza Zbigniewa Włodkowskiego i nową radę miejską nadszedł czas na pierwsze podsumowanie tego, co się wydarzyło. Zapytaliśmy burmistrza i urzędników o sytuację ekonomiczną gminy. Pytaliśmy również o plany na najbliższą przyszłość. Informacje do których dotarliśmy są bardzo ciekawe dla naszych czytelników.

Oszczędności szansą na rozwój

Zaprzysiężenie burmistrza Zbigniewa Włodkowskiego odbyło się 8 grudnia 2014 roku. W trakcie swojego wystąpienia burmistrz zaznaczył, że rok 2015 nie będzie łatwy i będzie wymagał wielu wyrzeczeń i oszczędności.

Tak mówiłem i plan oszczędnościowy cały czas wdrażam w życie – mówi burmistrz Zbigniew Włodkowski — Przeprowadziłem reorganizację pracy urzędu miejskiego. Ustabilizowałem liczbę zatrudnienia w urzędzie na poziomie 36 osób. Wcześniej zatrudnienie było większe, co powodowało koszty, których nie mogliśmy bagatelizować, bo to one w znacznej mierze powodowały rokroczny wzrost naszego zadłużenia. Starałem się najmniej boleśnie dla ludzi ograniczyć zatrudnienie w urzędzie — zaznacza burmistrz — Były osoby, które przeszły na emeryturę i w tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować im za pracę na rzecz naszej gminy — stwierdza burmistrz.

Kilka osób odeszło z pracy, ale mają zapewnienie, że w przypadku odejścia na emeryturę, urlopu macierzyńskiego czy długotrwałego zwolnienia lekarskiego osoby z któregokolwiek ze stanowisk, będą miały szansę na powrót do urzędu, gdyż mają potrzebne do tego kwalifikacje.

Wprowadziłem wiele działań o charakterze oszczędnościowym i dzięki temu udało się spowodować znaczący zwrot w myśleniu o przyszłości — dodaje Włodkowski - Żeby realnie myśleć o lepszej przyszłości należy zadbać o środki finansowe na wkład własny do inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy unijnej. Przy takim zadłużeniu i takim deficycie jaki był założony na rok 2015 nie było takiej możliwości. Dlatego musieliśmy wspólnie wdrożyć plan oszczędnościowy. Nie jest to niczyje „widzi mi się”, ale niestety jest to konieczność — stwierdza burmistrz Włodkowski.

Deficyt maleje

Wprowadzony plan oszczędnościowy daje wymierne koszyści zaledwie po kilku tygodniach od jego wprowadzenia.

Mam dobre wiadomości dla mieszkańców gminy Orzysz – mówi Krystyna Harłożyńska, skarbnik gminy — Nasza sytuacja finansowa uległą znaczącej poprawie. Zaczynaliśmy rok z planowanym deficytem na kwotę 2 528 668,00 zł. Racjonalizacja planu inwestycyjnego na rok 2015, zmniejszenie wydatków bieżących, jak wynagrodzenia i pochodne, oraz zmniejszenie wydatków na materiały spowodowało, że dziś nasz deficyt wynosi 799 066,52 zł. Zmniejszył się o 68,4% czyli o kwotę 1 729 601,48 zł — stwierdza pani skarbnik — Po zmianach, które nastąpiły w ciągu pierwszego kwartału, wydatki bieżące zmniejszyły się, co spowodowało, że mamy nadwyżkę środków obrotowych w kwocie 775 913,17 zł oraz rezerwę budżetową w kwocie 484 472,15 zł. Daje to łączną kwotę 1 260 385,32 zł. Dzięki temu, po raz pierwszy od 2010, roku spłacimy ratę kredytu za rok 2015, w wysokości 1 181 390,00 zł z własnych środków – dodaje Krystyna Harłożyńska.

W rozmowie z panią skarbnik dało się zauważyć nutę optymizmu. Pani Harłożyńska stwierdziła, że z nadzieją spogląda w przyszłość, bo rysuje się szansa aplikowania po środki w nowej perspektywie unijnej. Nareszcie staliśmy się gminą wiarygodną finansowo i będziemy w stanie zapewnić wkład własny na wiele zaplanowanych inwestycji.

Inwestycje w gminie Orzysz szansą rozwoju dla wszystkich mieszkańców

Wiceburmistrz Orzysza Leszek Gryciuk, który odpowiada w naszej gminie za inwestycje, stwierdził, iż poprawa sytuacji finansowej spowodowała, że realnie myślimy o zrealizowaniu kilku inwestycji.

Oprócz Środowiskowego Domu Samopomocy chcemy powołać Zakład Aktywizacji Zawodowej dla osób niepełnosprawnych, w którym znajdzie zatrudnienie około 20 osób. Ponadto przygotowujemy do sprzedaży i dzierżawy grunty i budynki, typu garażowego i warsztatowego, w których może być prowadzona działalność gospodarcza – stwierdza Gryciuk — Wielką szansę upatrujemy w rozszerzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej o nowe tereny inwestycyjne. Nasza oferta stanie się bogatsza również o tereny atrakcyjnie położone. To pozwoli na stworzenie, bazy turystycznej przez prywatnych inwestorów dla wypoczywających u nas urlopowiczów — dodaje Leszek Gryciuk.Oby się udało…

Z wielką nadzieją i zaciekawieniem przyjmujemy słowa zarządzających naszą gminą. Wartość tych słów pokazuje, że „Obywatel Orzysza”, opisując rzeczywistość w latach 2013-14 nie mijał się z prawdą, pisząc, że niewiele trzeba zrobić, żeby było lepiej.

Cieszy fakt, że zaangażowanie urzędników sprawia, iż Urząd Miejski staje się miejscem przyjaznym interesantom. Wiele osób przychodzących do redakcji mówi o nowej, lepszej, a co najważniejsze szybszej, obsłudze i zupełnie innej jej jakości.

Na to, żeby odnieść sukces składa się wiele czynników, ale najważniejsza jest chęć współpracy przy osiąganiu wyznaczonych celów. Będziemy pilnie śledzić realizację planów inwestycyjnych i informować naszych czytelników na bieżąco o toczących się i nowych inicjatywach podejmowanych przez burmistrza Włodkowskiego i jego współpracowników. Cieszy fakt, że maleje nasze zadłużenie, to chyba największy atut i największa wygrana burmistrza Włodkowskiego.

Obiecujemy naszym czytelnikom, że będziemy sprawdzać działanie urzędu w Orzyszu na bieżąco oraz trzymać rękę na pulsie wydarzeń, tak, aby przekazywać Wam jak najświeższe i prawdziwe informacje.

Aleksandra Rychlicka – redaktor naczelna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #1699749 | 80.50.*.* 27 mar 2015 15:14

    Cudotwórca, geniusz finansowy za następne cztery miesiące w Orzyszu będziemy mieli kilka milionów do przodu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zik #1699612 | 80.50.*.* 27 mar 2015 11:49

    Czy w ramach oszczędności już Panu umorzyli dług wobec gminy.? Proszę odpowiedzieć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz