Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Bądź sobą...

2015-03-20 16:04:07 (ost. akt: 2015-03-20 16:22:41)

Autor zdjęcia: pl.hd-wallpaper-free-download.net

Bycie naturalnym i przebywanie wśród ludzi nie zakładając żadnej maski, nie zgodnej z naszą osobowością wymaga odwagi. Gdy wiesz kim jesteś oraz akceptujesz siebie wtedy żyjesz bez strachu, nie przejmujesz się opinią innych i przeżywasz swoje prawdziwe życie.

Co to znaczy „być sobą”?
Bycie autentycznym to jedno z najbardziej popularnych haseł głoszonych do społeczeństwa. Każdy się z tym zgadza, deklarując pragnienie życia w prawdziwych relacjach z ludźmi, którzy nie zakładają maski pozorów i obłudy kreując inną osobę niż są w rzeczywistości. Jednak czy to też nie są pozory?

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które określą czy jesteś sobą

1. Czy potrafisz wymienić 10 swoich mocnych cech i zalet?
2. Czy masz odwagę wybrać coś innego niż wszyscy i czuć się z tym komfortowo?
3. Czy potrafisz mówić co myślisz i czujesz nawet, gdy innym się to nie podoba?
4. Czy masz wyznaczone własne granice i nie pozwalasz na ich przekraczanie?
5. Czy wiesz czego chcesz i masz odwagę realizować to w swoim życiu?
6. Czy krytyka jest dla Ciebie przyjazną informacja zwrotną czy "końcem świata"?
7. Czy czujesz się dobrze będąc sobą i akceptujesz to kim jesteś?


W przypadku, gdy na większość pytań odpowiedziałaś/eś „NIE”, pokazujesz otoczeniu swoje fałszywe ja.

Jak wyjaśnić co to jest autentyczność?
Oto podstawowe powody, dla których autentyczność jest źle rozumiana:
1.Należy pamiętać, że autentyczność to coś unikalnego i wyjątkowego w przypadku każdego z nas i dlatego trudno zdefiniować ją w jakiś uniwersalny sposób.
2.Nasze pojmowanie "autentyczności" zmienia się w ciągu naszego całego życia, wraz z tym, jak dojrzewamy, rozwijamy się oraz czego doświadczamy.
3.Ze względu na złożoną naturę prawdziwej autentyczności, bardzo wielu z nas broni się przed spojrzeniem na siebie w szczery sposób, mówieniem tego, co myślimy, oraz życiem w zgodzie z prawdą. Ten opór wynika z osobistych czynników, między innymi: strachem przed ośmieszeniem, wzorcami w rodzinie oraz oczekiwaniami społecznymi.

Odmawianie sobie prawa do bycia sobą to świadoma rezygnacja z talentów, którymi zostałaś/eś obdarzona/y czyli tego w czym możesz być naprawdę dobra/y. To wybór, aby mniej korzystać, być, czuć i żyć. To decyzja, aby odebrać sobie szanse, a później mieć żal,że wszystko co dobre Cię omija... A przecież to nie wróci.

Kiedy mówimy prawdę i „jesteśmy sobą” czekają na nas ogromne korzyści. Autentyczność pomaga nam uwolnić się od wielu naszych cierpień i bólu, a to prowadzi do swobody mówienia, robienia, bycia, doświadczania i sięgania po rzeczy, których naprawdę w życiu pragniemy.

Zyski:
- wiara w siebie i chęć realizacji własnych pasji;

- uwolnienie od rzeczy, które Cię ograniczają np. od obaw, wymówek, opinii innych ludzi, manipulacji czy uchylania się;
zdrowie, zmniejszony stres, więcej energii;

- zdecydowanie lepszy kontakt z samą/samym co wpływa na poznawanie innych ludzi;
spokój umysłu;

- zapewni samoakceptację, samozadowolenie oraz samouwielbienie;
radość, a następnie upragnione szczęściem.


Wiem, że za nie "byciem sobą" wiele można ukryć. Wiem, że niełatwo zacząć i zdecydować od czego konkretnie. Wiem także, że bycie sobą może wydawać się "niebezpieczne",gdy przez tak wiele lat odgrywało się rolę, chowało za powielanymi rozwiązaniami.

Jednak wiem też, że bez tego przegapisz coś niezwykle ważnego - swoje prawdziwe życie. Wiem, pomimo czerpania drobnych przyjemności, Twoje serce będzie czuło pustkę, a Ty świadomość, że coś Cię w życiu bezpowrotnie omija.
Dlatego warto udać się na wspaniałą przygodę jaką jest poznanie siebie.

Nie spodziewaj się, że ktoś Cię uratuje albo podpowie jak masz żyć. Przestań naśladować innych i naginać się do wersji w której ktoś chce Ciebie widzieć. Postaw na siebie. Na uczciwość. Na autentyczność. Na lekkość. I na przyjemność.
... bo takie właśnie jest bycie prawdziwie sobą

Działaj szybko, bo świat lubi odważnych i gotowych.


Bycie odważnym wymaga dużej praktyki. Odwaga może okazać się czymś trudnym, gdyż z natury każdemu odważnemu działaniu i śmiałemu podejściu do życia towarzyszy poczucie strachu oraz konieczność zmierzenia się z wyzwaniem.

Kroki do odwagi:
1.Bądź szczery przed samym siebie.
2.Żyj z pasją.
3.Wyjdź przed szereg.
4.Wsparcia szukaj u innych.
5.Podnoś się po każdym upadku.


Cieszmy się z tego, kim i czym jesteśmy, poprzez zawarcie pokoju z samym sobą i pełne docenienie siebie. Poświęcajmy więcej uwagi temu co, jak sądzimy jest z nami nie w porządku.

Pokochajmy siebie. Miłość własna jest tym, czego wszyscy szukamy. Aby osiągnąć w życiu spełnienie, musimy znaleźć w sobie miłość i podarować ją sobie. Żadna inna osoba, żadne pieniądze, dobra materialne ani osiągnięcia nie mogą tego uczynić. Wszystko jest w naszych rękach. Okazję do celebrowania samych siebie możemy znaleźć w każdej chwili, bez większego powodu.

Zaakceptujmy własne "ciemne strony". Każdy z nas ma cień, składający się z instynktów i emocji zawartych w naszej podświadomości. Ważne jest, abyśmy mogli zidentyfikować własne cienie i zawrzeć z nimi pokój, w przeciwnym wypadku będą ograniczać nasze życie. Osiągniemy to poprzez odwagę, poświęcenie i szczerość. Za każdym razem, kiedy czujemy, że reagujemy zbyt emocjonalnie na irytującą nas cechę innej osoby, możemy mieć pewność, że widzimy w tej osobie część własnego cienia. Będzie tam zwykle jakiś odrzucający nas czynnik, wywołujący oddźwięk, z jakim się identyfikujemy.


Najczęściej wiemy dokładnie, co musimy zrobić, aby wprowadzić w nasze życie pozytywne zmiany, aby nawiązać kontakt ze swoim prawdziwym ja. Jednak zupełnie inną kwestią jest otwarte mówienie o życiu w zgodzie ze sobą oraz działanie zgodnie z tą zasadą - co jest niezbędne, jeśli chcemy rozwinąć naszą zdolność do bycia kimś autentycznym.


„Gdy już wygrasz ze sobą, możesz wygrać ze wszystkim.”Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB