Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Winter Masuria Paramotor Cup Orzysz 2015

2015-03-19 15:00:00 (ost. akt: 2015-03-17 11:17:15)
Zawody modelarskie wzbudziły bardzo duże zainteresowanie dzieci

Zawody modelarskie wzbudziły bardzo duże zainteresowanie dzieci

Autor zdjęcia: J.P.

Niesprzyjające warunki atmosferyczne pokrzyżowały plany organizatorów tegorocznych zawodów paralotniarskich. Silne podmuchy wiatru nie zniechęciły jednak wszystkich – kilku śmiałków postanowiło wypróbować swój sprzęt i zaprezentować się najwytrwalszej publiczności, zgromadzonej w Wierzbinach. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, które stanęły do rywalizacji w zawodach „Smyki na start”.

Winter Masuria Paramotor Cup to już trzecia edycja zawodów paralotniarskich, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Mazury Paralotnie”. 14 marca w Wierzbinach, pomimo złej pogody, kilku zawodników zdecydowało się na lot, oferując publiczności krótki pokaz paralotniowy. Po trzech konkurencjach ze względów bezpieczeństwa zawody zostały jednak przerwane. Dużą atrakcją był ponadto ultralekki samolot SAVANNAH. Każdy, kto przybył na zawody mógł, za niewielką opłatą, spojrzeć na Orzysz i Wierzbiny z lotu ptaka. Tegoroczne zawody paralotniarskie poświęcone były pamięci Jana Młodyszewskiego, pilota samolotowego, śmigłowcowego, paralotniowego i motoparalotniowego, który w marcu br. zginął w wypadku na paralotni.

Mnóstwo wrażeń i niezapomnianej zabawy organizatorzy zaoferowali najmłodszym, którzy przybyli na popołudniowe zawody modelarskie „Smyki na start”. Ich celem było przybliżenie dzieciom świata lotnictwa i zaszczepienie w nich modelarskiej pasji na przykładzie polskiego szybowca PW-5 Smyk. To na nim, Sebastian Kawa – pilot szybowcowy, zdobył Mistrzostwo Świata. Zawody „Smyki na start” otworzył, witając zebranych i wyrażając zdumienie nad bardzo wysoką frekwencją, Naczelnik Wydziału ds. Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu – Robert Kamiński. Dzieci, wraz z opiekunami, miały okazję złożyć według instrukcji dostępne modele „Smyka”, a następie, po krótkim treningu, zmierzyć się w konkurencji na najdłuższy lot. Do rywalizacji stanęły dzieci i młodzież w różnym wieku, a najmłodsi mieli niespełna 3 lata. Sala widowiskowo-sportowa w Orzyszu była wypełniona po brzegi, a na twarzach wszystkich dzieci i ich rodziców gościł ogromny uśmiech. W kategorii wiekowej do lat 9 na podium stanęli: Aleksander Kostka, Piotr Łubowicz oraz Mateusz Topka. Do lat 12 najlepsi byli: Julian Olesiński, Adam Zwierzyński i Lena Makarewicz. Wśród najstarszych, do lat 16, najdłuższe loty wykonali: Weronika Alicka, Kamila Kamińska i Marcin Smakosz. Zawody modelarskie swoją obecnością zaszczycił ponadto instruktor paralotniowy, dwukrotny Mistrz Świata Tomasz Kudaszewicz, który podczas dwóch wykładów podpowiedział najmłodszym „Jak rozpocząć przygodę z lataniem?” oraz na czym polega bezpieczeństwo „w chmurach”, a także Drużynowy Mistrz Europy Adam Piórek i Wicemistrz Świata Slalomowy Norbert Nowicki. W trakcie spotkania można było także z bliska przyjrzeć się sprzętowi motoparalotniowemu oraz strojom paralotniarzy, dzięki wystawom firm SUMMIT oraz AIRONE PRO.

Jak zapewnia Andrzej Walerych, wiceprezes Stowarzyszenia „Mazury Paralotnie”, kolejne zmagania smyków planowane są na okres wakacyjny i jesienny. Poza nimi w najbliższym czasie odbędą się ponadto warsztaty modelarskie dla dzieci.

J.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB