środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Każdy może pomóc

2015-03-20 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-06 16:20:12)

21 marca jest przede wszystkim kojarzony jako dzień wagarowicza i niewiele osób wie, że jest to również światowy dzień osób z zespołem Downa. W tym roku na przykładzie Ice Bucket Challenge trzeba w Internecie umieścić nagranie lub zdjęcie, na którym osoba wykonująca zadnie nominuje kolejne do założenia dwóch różnych skarpetek. Jako pierwszy realizację wyzwania pokazał Francois – chłopiec, który cierpi na zespół Downa. Nominował on byłego szefa Parlamentu Europejskiego.

Światowy dzień zespołu Downa obchodzony jest 21 marca od 2005 r. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ wiąże się z istotą tego genetycznego zaburzenia, czyli trisomią 21 chromosomu. Idea zakładania różnych skarpetek polega na pokazaniu, jak niewiele różni nas od osób z dodatkowym, trzecim chromosomem. Skarpetki w różnych kolorach są jego symbolem. W akcji wzięło udział wielu znanych ludzi m.in. Danuta Wałęsa, Jerzy Buzek czy Danuta Hübner. W opublikowanych przez nich zdjęciach oraz filmach politycy oraz była pani prezydentowa z dumą prezentują fakt, że założyli dwie zupełnie różne skarpetki. Jerzy Buzek nominował kolejnych euro parlamentarzystów – Vicki Ford i Marka Pola oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szewczowicza. Przedsięwzięcie w sieci kryje się pod hashtagiem #socksbattle4DS i każdy może wziąć w nim udział.

Inicjatorem akcji jest międzynarodowa, pozarządowa organizacja młodzieżowa World Youth Alliance. Celem #socksbattle4DS jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej odnośnie zespołu Downa, propagowanie praw ludzi cierpiących na tę wadę genetyczną, a także integracja z nimi. Francuska fundacja The Jerome Lejeune, która także odpowiada za organizację akcji, uważa, że jest ona świetną zabawą, a jednocześnie prostym sposobem na zastanowienie się nad osobami z zespołem Downa i ich trudną chorobą.

M.CH.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB