Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

W piątek spójrzmy w niebo

2015-03-16 08:18:10 (ost. akt: 2015-03-16 09:18:09)

Autor zdjęcia: nasza.europa.eu

Za kilka dni będziemy mogli zaobserwować na naszym obszarze zjawisko częściowego zaćmienia Słońca. 20 marca o godzinie 9:43 nastąpi pierwszy kontakt tarczy Księżyca ze Słońcem. W tym czasie bezchmurne niebo będzie bardzo pożądane.

Całkowite zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się w jednej linii pomiędzy Słońcem a Ziemią, przesłaniając światło słoneczne. Obserwator znajduje się wówczas w cieniu Księżyca. Podczas zaćmienia częściowego do Ziemi dociera tylko półcień Księżyca, natomiast cień omija Ziemię. Znajdujemy się wówczas w półcieniu, jaki powstaje z Księżyca zasłaniającego Słońce.

Miejsca, których możliwa jest obserwacja całkowitego oraz częściowego zaćmienia Słońca
To niewiarygodny przypadek, że z niektórych miejsc na Ziemi możemy oglądać całkowite zaćmienia Słońca. Wynika to z czystej geometrii. Średnica Słońca jest 400 razy większa niż średnica Księżyca, jednak Księżyc znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce. Dzięki temu fenomenowi malutki Księżyc może od czasu do czasu nam - Ziemianom przesłonić ogromne Słońce.

W tym roku całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne jedynie nad północą częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Pas całkowitego zaćmienia przejdzie niemal wyłącznie przez obszary morskie. Jedynymi terenami lądowymi, na jakie natrafi są Wyspy Owcze (znajdują się na Morzu Norweskim, stanowią autonomiczne terytorium Danii) i Svalbard (norweska prowincja w Arktyce). Swoje maksimum osiągnie na wschód od Islandii, gdzie faza centralna potrwa 2 minuty 47 sekund.

Częściowe zaćmienie będzie widoczne w całej Europie, na większości obszaru Afryki Zachodniej i Północnej oraz na części obszaru Bliskiego Wschodu: Azji Środkowej i azjatyckiej części Rosji.
Na końcu swojej drogi po powierzchni Ziemi cień Księżyca dotrze do bieguna północnego.

W jakich godzinach obserwować przesłonięcie Słońca na naszym obszarze?
W Polsce o godzinie 9:43 tarcza Księżyca zacznie nasuwać się na tarczę Słońca. Oba obiekty będą wówczas znajdować się około 30 stopni nad horyzontem. Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta będzie największa część Słońca) nastąpi około godziny 10:50. Intensywne obserwacje warto prowadzić w godzinach 10:40 - 11.10 z powodu największej intensywność doznań. Koniec wydarzenia ma nastąpić w samo południe.

Jaka część Słońca będzie zasłonięta przez Księżyc i o jakiej porze nastąpi maksimum zaćmienia w skrócie– poniżej największe i położone najbliżej Orzysza miasta z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Białystok – 65,77 %
Początek o godzinie 9:49
Maksimum zjawiska – 11:00


Olsztyn – 75 %
Początek - 9:49
Maksimum zjawiska 10:58
Koniec o 12:03


20 marca to jednocześnie dzień w którym przypada równonoc wiosenna czyli tak zwany pierwszy dzień wiosny. Naukowcy wyjaśniają, że jest to moment wyznaczenia półkuli, którą Słońce przez pół roku będzie mocniej oświetlać i dlatego mamy wiosnę.

Jak prawidłowo obserwować zaćmienie Słońca?
Przede wszystkim nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, ponieważ emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok.

1.Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną – folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub w sklepach z teleskopami. Wystarczy fragment o wymiarach 10 x 10 cm.

2.[b]Obserwacje prowadzone przez [b]teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry.

3.Unikniemy szkodliwemu wpływowi promieniowania podczas patrzenia na Słońce używając również ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 – DIN 12.


Do bezpośrednich obserwacji Słońca podczas zaćmienia (czy w jakimkolwiek innym czasie) NIE WOLNO UŻYWAĆ:
• okularów przeciwsłonecznych
• kliszy fotograficznych
• zdjęć rentgenowskich
• płyt CD
• okopconego szkła


K. P.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB