Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Inwentaryzacja zwierzyny w Nadleśnictwie Drygały

2015-03-14 12:00:00 (ost. akt: 2015-03-11 14:49:37)

Autor zdjęcia: M.Ch.

Coroczna inwentaryzacja zwierzyny łownej to wydarzenie niezwykle ważne w świecie łowiectwa. Pozwala nie tylko na uzyskanie dość szczegółowych danych statystycznych, lecz przede wszystkim pomaga ustalić plany łowieckie na przyszły rok. Leśnicy, naukowcy i przyrodnicy liczyli ponadto wilki i rysie. To zwierzęta, których przetrwanie w Polsce wisi na włosku, chociaż od kilku lat są pod ochroną.

Łosie, jelenie, sarny, dziki
Podczas inwentaryzacji, która odbyła się w dniach 20-22 lutego, leśnicy i myśliwi z Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Nadleśnictwie Drygały, które obejmuje m.in. gminę Orzysz, skupili się na populacjach jeleni, saren, dzików i łosi. To właśnie na łosie, na które od kilkunastu lat obowiązuje zakaz odstrzału, ukierunkowana była początkowo cała inwentaryzacja. Dopiero od 4 lat liczeniu podlega także pozostała zwierzyna.

Inwentaryzacja zwierzyny łownej jest bardzo dużym przedsięwzięciem. Nie ma jednak konieczności przeprowadzania liczenia na całej powierzchni leśnej. Wystarczy określona powierzchnia próbna łowiska, którą później, według określonych wskaźników, odnosi się do całego terenu. Tegoroczna inwentaryzacja objęła ok. 10% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Drygały, czyli 2790,30 ha, przy zaangażowaniu aż 177 osób.

Zwierzęta liczone były metodą pędzeń próbnych. Polega ona napędzeniu zwierzyny przez naganiaczy w kierunku obserwatorów, których zadaniem jest rozpoznanie i policzenie zwierzyny. Tegoroczna inwentaryzacja wykazała, iż populacje łosia i sarny utrzymują się na tym samym poziomie, natomiast liczebność jelenia i dzika spadła.

Wilki, rysie
Wilki i rysie do prawidłowego rozwoju potrzebują dużych, połączonych ze sobą lasów, których jest coraz mniej. Jedna wataha, czyli wilcza rodzina, musi mieć aż 250 kilometrów kwadratowych swojego terytorium, które skrupulatnie oznacza. Leśnicy przy okazji postanowili też sprawdzić, ile pozostawionych bez dozoru psów można spotkać w lasach.

Inwentaryzację wilków i rysi rozpoczęto w 2000 r. na terenie północno-wschodniej Polski z inicjatywy Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Od roku 2001 projekt prowadzony jest na obszarze całej Polski, na podstawie decyzji Głównego Konserwatora Przyrody, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych, we współpracy z regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych i wojewódzkimi konserwatorami przyrody.

Tegoroczna akcja liczenia wilków i rysi była rekordowa. Objęła ona aż 25 warmińsko-mazurskich nadleśnictw (spośród 33), co oznacza, że tropy i inne ślady obecności wilków i rysi liczone były na obszarze ponad 400 tys. hektarów. W inwentaryzacji wzięło udział 400 leśników, w tym 14 pracowników Nadleśnictwa Drygały.

Bazowe dane do inwentaryzacji zbierane są przez pracowników Lasów Państwowych i parków narodowych i przekazywane do centrum koordynacji w ZBS PAN. Pod koniec każdego roku, wspólna analiza informacji, podparta wiedzą na temat ekologii obu gatunków, pozwala na opracowanie raportu z inwentaryzacji oraz mapy aktualnego zasięgu wilka i rysia w Polsce. Pracownicy Nadleśnictwa, żeby dokonać inwentaryzacji, musieli przejechać łącznie 359 kilometrów wzdłuż 15 wyznaczonych na mapie tras (transektów).

Celem inwentaryzacji jest poznanie liczebności populacji oraz obecnego zasięgu występowania rysia i wilka w Polsce. Kontynuacja tego programu w dłuższym okresie czasu pozwoli na kontrolowanie i śledzenie ewentualnych zmian liczebności oraz rozmieszczenia tych gatunków na terenie naszego kraju. Ma to zasadnicze znaczenie dla podejmowania właściwych decyzji w zakresie ochrony drapieżników. Szkody w inwentarzu powodowane przez duże drapieżniki stanowią istotną uciążliwość dla hodowców, prowadzących hodowle w zasięgu występowania tych gatunków. Ochrona dużych drapieżników powinna obejmować działania na rzecz zmniejszenia skali szkód.

J.P./M.Ch.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB