Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Zmiany w ubezpieczeniach rolników

2015-03-13 15:00:00 (ost. akt: 2015-03-11 14:41:44)

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują wprowadzone przez rząd znowelizowane przepisy w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podaje, jakie dodatkowe aktywności należy zgłosić.

Nowe przepisy przewidują możliwość objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników i domowników za okresy przed 1 stycznia 2015 r. Dotyczy to czasu, kiedy rolnik lub domownik przez niego zgłoszony wykonywał umowy agencyjne, umowy zlecenia lub inne umowy o świadczenie usług, opierające się na przepisach dotyczących zlecenia czy dołączył do składu rad nadzorczych. Z tego powodu był wówczas wyłączony z ubezpieczenia w KRUS lub nie został nim objęty, będąc ubezpieczony w ZUS w związku z wykonywaniem powyższych umów. Sytuacja dotyczy m.in. strażaków OSP, którzy są jednocześnie rolnikami, a w trakcie akcji ratowniczych podlegają ubezpieczeniu w ZUS.

Co powinni zrobić rolnicy/domownicy zainteresowani ubezpieczeniem w KRUS?

Po pierwsze rolnicy i domownicy powinni złożyć w KRUS do 30 czerwca 2015 r. wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników w okresie wykonywania tych umów. Drugim wymogiem jest również wartość przychodu osiąganego z powyższych umów w rozliczeniu miesięcznym za lata minione – nie może przekraczać on kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie.

Bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów rolnicy i domownicy podlegali tylko ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy (działalność rolnicza prowadzona w gospodarstwie powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej). Po nowelizacji istnieje możliwość dalszego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, z równoczesnym objęciem ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej. Tu również obowiązują pewne warunki:
a) wartość przychodu osiąganego z tych tytułów w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę,
b) bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy.

Wyżej wymienione podjęte aktywności rolnik powinien zgłosić do KRUS. Może to mieć wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego osoby zainteresowanej, jak i członków jej rodziny zgłoszonych przez nią do tego ubezpieczenia – uprzedza Kasa.

Co w przypadku, jeśli dodatkowe zajęcie nie zostanie na bieżąco zgłoszone?

Jak podkreśla KRUS, może to skutkować ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego z okresem wstecznym oraz poniesieniem kosztów leczenia.

Jeśli ktoś chce odstąpić od ubezpieczenia społecznego rolników, może w każdej chwili złożyć w Kasie oświadczenie. Ubezpieczenie przestanie obowiązywać najwcześniej od dnia złożenia dokumentu o odstąpieniu z KRUS.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podaje również, że w czasie kiedy rolnicy i domownicy podlegają jednocześnie ubezpieczeniu w KRUS i ZUS nie mają możliwości skorzystania z prawa do finansowania ze środków budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

K.P.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB