Poniedziałek, 19 października 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Dzień Kobiet inaczej…

2015-03-13 13:00:00 (ost. akt: 2015-03-11 13:53:08)

Autor zdjęcia: UM Orzysz

Za nami piąta akcja wyjazdowa bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych do Szpitala MSW w Olsztynie, na którą 7 marca, z okazji Dnia Kobiet, zaprosił Burmistrz Orzysza.

O tym, że warto brać udział w tego typu akcjach profilaktycznych, przekonało się 36 pań z terenu gminy Orzysz. Wiedzą one, jak ważna jest profilaktyka, w ramach której jednymi z podstawowych badań są mammografia i cytologia. Można powiedzieć, że mieszkanki naszej gminy z roku na rok mają w tym zakresie coraz większą świadomość, bowiem na badania mammograficzne wyjeżdżają regularnie co dwa lata i co trzy lata na badania cytologiczne.
Guz piersi to najczęściej występujący u Polek nowotwór, stanowiący około 20% wszystkich zachorowań na raka. Podobnie jak rak szyjki macicy, będący realnym zagrożeniem dla zdrowia wielu kobiet. W Polsce z powodu nowotworów szyjki macicy umiera rocznie blisko 1700 kobiet. Należy pamiętać, że zmiany wykryte we wczesnym etapie w zdecydowanej większości przypadków są całkowicie wyleczalne.

Organizatorami badań profilaktycznych był Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy SP ZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie oraz Urząd Miejski w Orzyszu.

Jak zawsze organizatorzy stworzyli bardzo sympatyczną atmosferę oraz zadbali o poczęstunek i bezpłatne atrakcje: pomiar ciśnienia, badanie tkanki tłuszczowej, porady w zakresie żywienia, porady kosmetyczne, wykonywanie makijażu, porady fachowe w zakresie doboru odpowiedniego biustonosza. Całość uświetnił występ zespołu folklorystycznego, a każda z kobiet otrzymała drobne upominki. Pobyt w Olsztynie zakończył się bardzo miłym akcentem, bowiem Pan Burmistrz Zbigniew Włodkowski ufundował bilety do Multikina na film „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

W imieniu uczestniczek wyjazdu dziękujemy Burmistrzowi Orzysza oraz WOK Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy SP ZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie za stworzenie możliwości zadbania o własne zdrowie, a przy okazji spędzenia wyjątkowego Święta Kobiet.

UM Orzysz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB