Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Wybory sołeckie zakończone!

2015-03-12 15:30:00 (ost. akt: 2015-03-11 12:48:20)

Autor zdjęcia: Archiwum OO

Wraz z początkiem lutego rozpoczęły się pierwsze wybory sołtysów w naszej gminie. Do 6 marca odbyło się aż 27 zebrań wiejskich, podczas których mieszkańcy wybierali swoich przedstawicieli oraz decydowali o składzie rad sołeckich. W spotkaniach udział wzięli burmistrz Zbigniew Włodkowski oraz wiceburmistrz Leszek Gryciuk. Zgodnie z listami obecności na wszystkich zebraniach obecnych było minimum 30% mieszkańców, w związku z czym wszystkie obrady były prawomocne.

Jako pierwsi, 4 lutego, swojego sołtysa wybrali mieszkańcy Dziubieli. Do wyborów został zgłoszony obecny sołtys Adam Pietrzak oraz Ryszard Herman. Komisja skrutacyjna ogłosiła, że stosunkiem głosów 15:13 sołtysem na kolejną kadencję został Adam Pietrzak. Nowy skład rady sołeckiej wygląda następująco: Zdzisława Mantryba, Barbara Zakrzewska i Dorota Pilch. Wybory sołeckie, odbyły się tego samego dnia także w świetlicy w Chmielewie. Mieszkańcy wybrali na stanowisko sołtysa po raz kolejny Marka Brudnickiego. W skład rady sołeckiej weszli natomiast Teresa Rozberg, Bogusława Mycak i Władysław Molin.

5 lutego odbyło się zebranie wiejskie we wsi Wierzbiny. O stanowisko sołtysa ubiegali się: Marzena Wysocka, Wiesław Kosiorek i Agnieszka Filipkowska. Ostatecznie, sołtysem wsi Wierzbiny został Wiesław Kosiorek. W skład Rady Sołeckiej weszli: Marzena Wysocka, Bogusława Purta i Antoni Sznip. 5 lutego odbyło się również zebranie w miejscowości Grądy. Sołtysem wsi został ponownie Zygmunt Freitag. Dokonano także wyboru rady sołeckiej, w której skład weszli: Dariusz Kizling, Janusz Szaro i Witold Sznip.

9 lutego swoich lokalnych przedstawicieli wybrali mieszkańcy Suchego Rogu i Tuchlina. Oba zebrania odbyły się w świetlicy wiejskiej w Tuchlinie. Jako pierwsi, o godz. 17:00, swoje głosy oddawali mieszkańcy Suchego Rogu. O stanowisko sołtysa ubiegali się dwaj kandydaci – Andrzej Bazydło oraz Krystian Litwiński, który pokonał swojego kontrkandydata stosunkiem głosów 12:6. W skład rady sołeckiej weszli natomiast Jerzy Niesterowicz, Halina Kożukowska oraz Krystian Kożuchowski. Dwie godziny później przystąpiono do wyborów sołtysa Tuchlina, którym ponownie została Ewa Paciorek, otrzymując 35 głosów. Radę sołecką tworzyć będą Sylwia Maniurska, Dorota Piwowarska oraz Katarzyna Murzyńska.

12 lutego swoje głosy oddawali mieszkańcy Cierzpięt i Drozdowa. O godz. 17:00 w świetlicy wiejskiej w Cierzpiętach mieszkańcy musieli dokonać wyboru pomiędzy dwiema kandydatkami – Lucyną Kosińską i Urszulą Sosnowską. Na kolejną kadencję, wraz z radą sołecką w składzie: Marzena Tomaszewska, Henryka Linowska oraz Zenon Makowski, wybrana została Urszula Sosnowska, zdobywając 22 głosy, czyli o 12 więcej od swojej kontrkandydatki. Sołtysem Drozdowa została natomiast Bożena Kowalska, zdobywając 23 z 31 oddanych głosów. W skład rady sołeckiej weszli: Natalia Bagińska, Stanisław Kalinowski oraz Cezary Marczak.

Dzień później, 13 lutego, o stanowisko sołtysa i głosy mieszkańców ubiegali się kandydaci z Klus i Ogródka. W obu miejscowościach społeczność obdarzyła zaufaniem swoich byłych przedstawicieli, których kadencje zostały przedłużone. Sołtysem Klus pozostał Kazimierz Nazarkiewicz (13 głosów), pokonując swojego kandydata Wiesława Nieszczerzewskiego (6 głosów), natomiast mieszkańcy Ogródka, liczbą 58 głosów, wybrali Aleksandrę Onoszko. W skład rady sołeckiej Klus weszli: Wiesław Nieszczerzewski, Ewa Wróblewska i Jerzy Skupiński. Radę sołecką Ogródka tworzyć będą: Zdzisław Nawrocki, Halina Masłowska i Adam Kosiorek.

W Osikach i Dąbrówce mieszkańcy głosowali 16 lutego. Dzięki głosom swoich mieszkańców, sołtysem Osik została pani Marianna Kołodziejczyk, piastująca stanowisko także w poprzedniej kadencji. Do rady sołeckiej weszli: Magdalena Zastawna, Czesław Kołodziejczyk oraz Judyta Pietrzak. W Dąbrówce, stosunkiem głosów 43:28, wygrała Ewa Kuźmicka. Kontrkandydatka nowej pani sołtys, Karolina Korycka, zasiądzie natomiast w radzie sołeckiej wraz z Mirosławem Dąbrowskim oraz Małgorzatą Korycką.

19 lutego w świetlicy wiejskiej spotkali się mieszkańcy wsi Odoje, którzy postanowili przedłużyć kadencję obecnej sołtys – Agaty Kret (27 głosów). W skład rady sołeckiej weszli: Witold Duda, Piotr Łubowski i Gabriela Duda. Tego samego dnia mieszkańcy miejscowości Czarne na swojego sołtysa wybrali Danutę Ordowską. Do rady sołeckiej weszli natomiast: Krzysztof Kurko, Wioletta Ordowska i Jolanta Podeszwik.

Mikosze i Mikosze-Osada swoich przedstawicieli wybierali 20 lutego. Spośród dwóch kandydatów w Mikoszach mieszkańcy postanowili obdarzyć zaufaniem Czesława Janczewskiego, który pokonał tym samym Antoniego Wysockiego stosunkiem głosów 34:18. W radzie sołeckiej zasiądą: Justyna Duda, Andrzej Toczynski i Sylwester Wołkowicz. Urząd sołtysa w Mikoszach-Osadzie objęła Joanna Oleksińska z radą solecką w składzie: Mariola Gutowska, Monika Stasińska, Władysław Turski.

23 lutego odbyły się wybory sołeckie w Nowych Gutach. Spośród dwóch kandydatów – Arkadiusza Osieckiego i Krzysztofa Strzelczyka – mieszkańcy zaufali drugiemu, na którego oddali 43 głosy. Radę sołecką tworzyć będą: Lucyna Biedrzycka, Marek Cwalina oraz Marta Śmiarowska. 23 lutego swojego przedstawiciela wybrali także mieszkańcy Wężewa, gdzie sołtysem ponownie został Henryk Wruczak. Do rady sołeckiej wybrano Agnieszkę Gajewską, Kazimierza Ogonowskiego i Władysławę Zakrzewską.

Grzegorze i Okartowo oddawały swoje głosy 26 lutego. Sołtysem wsi Grzegorze został pan Wojciech Mieczkowski, natomiast w skład rady sołeckiej weszli: Tadeusz Radzikowski, Marzena Mieczkowska oraz Grzegorz Alicki. Okartowo postawiło na Annę Hertmanowicz, z radą sołecką w składzie: Halina Kajko, Ewa Marchewka, Krzysztof Wyrwas.

Marcowe wybory sołeckie rozpoczęły się 2 marca zebraniem wiejskim w Rostkach Skomackich i Strzelnikach. Sołtysem Rostek ponownie został Dariusz Brzeziński, pokonując swojego kontrkandydata Bogusława Rajkiewicza. Radę sołecką tworzyć będą Alina Jankowska, Bogusław Rajkiewicz oraz Iwona Drozdowska. Na sołtysa Strzelnik mieszkańcy wybrali Mirosława Gwiazdowskiego, który pokonał kontrkandydata Jarosława Pardę 6 głosami. W radzie sołeckiej zasiedli natomiast Mariusz Klepacki, Andrzej Łęgowski i Alfred Maciorowski.

Dwa dni później, 4 marca, do wyborów przystąpili m.in. mieszkańcy Szwejkówka. O urząd sołtysa walczyło dwóch kandydatów – Maryla Zaborowska i Zygmunt Korniluk. Wraz z radą sołecką w składzie: Aneta Piaścik, Magdalena Krzymonek i Alina Ruszczyk, sołtysem została Maryla Zaborowska, zdobywając 29 głosów. Nowym sołtysem wsi Gaudynki, gdzie wybory odbyły się także 4 marca, został z przewagą jednego głosu Stanisław Stachelek. W skład rady sołeckiej weszli natomiast Tadeusz Grala, Krzysztof Wójcik i Małgorzata Osiecka.

W dniu 5 marca w świetlicach wiejskich spotkali się mieszkańcy Ublika i Pianek. Przy 100% frekwencji osób uprawnionych do głosowania sołtysem Ublika został ponownie Stanisław Filipkowski, natomiast w skład rady sołeckiej weszli: Magdalena Chmielewska, Andrzej Maciejewski i Małgorzata Mioduszewska. W Piankach o urząd sołtysa konkurowały dwie panie: Anna Drabent i Marzena Kacprowska, która ostatecznie zwyciężyła stosunkiem głosów 42:25. Spośród pięciu kandydatów do rady sołeckiej wybrano trzech: Magdę Chmielewską, Przemysława Rybasowa i Annę Drabent.

Wybory sołeckie zamknęła Góra, 6 marca, gdzie zgłoszonych zostało dwóch kandydatów: Marzanna Jagłońska i Wojciech Stachelek. Mieszkańcy zadecydowali, że nowym sołtysem zostanie Marzanna Jagłońska. Radę sołecką stworzyli natomiast: Tomasz Emiljańczyk, Teresa Kosakowska i Wojciech Stachelek.

J.P./M.Ch.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dynia #1688039 | 80.50.*.* 12 mar 2015 19:56

    Sekretarka może być sołtysem ? to był wybór własny czy narzucony przez szefa?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkanka jedne z wsi gminy Orzysz #1687805 | 31.61.*.* 12 mar 2015 16:21

    Gdyby nie wcześniejsza kampania wyborcza jednej z Pań, która została sołtysem ze swoim " stołkiem " mogłaby się pożegnać. Zważając na ilość ludzi mieszkających na wsi, które preferują napoje procentowe stało się inaczej. Mam nadzieję, że jest to ostatnia kadencja tej Pani, bo jak sama powiedziała do Pana M. Kaczorowskiego przed jego śmiercią " radnym nie jest się wiecznie", tak mam nadzieję, że i w tym przypadku będzie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)