Poniedziałek, 19 października 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Dzień Kobiet a „baba za kierownicą”

2015-03-07 10:35:01 (ost. akt: 2015-03-07 11:01:33)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Warto byłoby przenieść święto kobiet także na drogi. Panowie – tego jednego dnia spójrzcie na kobiety za kierownicą nie przez pryzmat ich płci, lecz umiejętności. Doceńcie swoje żony, partnerki, córki i wszystkie inne bliskie wam panie – właśnie jako dobrych, odpowiedzialnych kierowców.

Co pokazują dane statystyczne?
∙ W 2014 roku na drogach regionu mężczyźni spowodowali blisko 78% wszystkich wypadków. Było to około 1000 wypadków, w których 83 osoby poniosły śmierć a 1263 odniosło obrażenia. Dla porównania – kobiety stanowią 22% sprawców wypadków. W wyniku tych zdarzeń 19 osób poniosło śmierć a 390 zostało rannych.
∙ Kobiety powodują mniej kolizji – na blisko 10500 takich zdarzeń w województwie zaledwie nieco ponad 2100 spowodowały kobiety.
∙ Na 121 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców 10 z nich spowodowały kobiety. W ich wyniku 14 osób zostało rannych i nikt nie zginął. Mężczyźni – nietrzeźwi sprawcy – spowodowali 111 wypadków, w których 14 osób poniosło śmierć.
∙ Blisko 85% wszystkich ujawnionych nietrzeźwych za kierownicą to mężczyźni.
∙ Ciekawostką jest 8 marca: w 2013 roku odnotowano jednego nietrzeźwego kierowcę – był to mężczyzna. W 2014 roku w Dzień Kobiet policjanci nie odnotowali żadnego nietrzeźwego za kierownicą.
∙ Kobiety popełniają zdecydowanie mniej wykroczeń w ruchu drogowym. Panie za kierownicą nie ryzykują, nie są skore do agresywnych zachowań, a z policyjnych systemów wynika, że w 2014 roku na drogach regionu panie popełniły około 19700 wykroczeń, podczas gdy panowie w tym samym czasie aż 92000.

Policyjne statystyki pokazują ponadto, że kobiety-kierowcy nie powodują tylu wypadków i kolizji co mężczyźni, popełniają mniej wykroczeń, rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Kobiety za kierownicą są bardziej uważne i ostrożniejsze od mężczyzn. Na drodze nie podejmują niepotrzebnego ryzyka, są mniej skłonne do rywalizowania z  innymi kierowcami i wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. To one częściej wożą dzieci, to one chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych.

W ramach prezentu umyjcie im samochód, wybierzcie się na przejażdżkę autem, nie komentując wtedy każdego manewru. Panie to docenią, bo w końcu poczują się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu – którymi przecież są.

K.P.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB