Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Dookoła świata, a potem do Orzysza!

2015-02-20 09:55:13 (ost. akt: 2015-02-20 10:51:27)
Piotr Kuryło z wizytą w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu

Piotr Kuryło z wizytą w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu

Autor zdjęcia: orzysz.pl

W szkołach kilka lat temu pojawiła się niezdrowa tendencja do unikania udziału w lekcjach wychowania fizycznego. Naprzeciw temu problemowi wyszło Centrum Edukacji Obywatelskiej, które przy wsparciu „Gazety Wyborczej”, portalu Sport.pl oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki stworzyło program „WF z klasą”.

Orzyskie Gimnazjum również postanowiło czerpać z korzyści tego programu i aktywnie poszukują rozwiązań na lepszy WF oraz dzielą się swoimi pomysłami ze szkołami z całej Polski.

Spotkania ze sportem w tle
Oprócz organizowanych zawodów, turniejów, wyjazdów na zajęcia sportowe, „WF z klasą” to także spotkania z ludźmi z pasją, którzy w swoim życiu ważną rolę przypisali właśnie rozwojowi fizycznemu.
Wczoraj (19 lutego) nasze orzyskie gimnazjum odwiedził, pasjonat biegania, maratończyk i ultramaratończyk Piotr Kuryło. W ramach spotkania z uczniami klas I i III, sportowiec opowiedział o swoim niecodziennym pomyśle — celem było obiegnięcie całej kuli ziemskiej w intencji pokoju na świecie.

Dookoła świata w 365 dni
Przebiegnięcie całego globu ziemskiego było nie lada wyzwaniem, a podczas przemierzania tysięcy kilometrów nie obyło się bez przygód — Piotr Kuryło spotkał wielu różnych ludzi, zarówno dobrych jak i złych, musiał zmagać się z atakami zwierząt, raz stracił nawet cały swój dobytek. Wszystko to opisał w książce „Ostatni Maraton” wydanej w 2012 roku. Oto fragment opisujący jak maratończyk wyznaczył trasę „ostatniego maratonu”:

Piotr Kuryło, "Ostatni Maraton", Wydawnictwo Bezdroża, 2012 : (…) Chodziłem nerwowo po pokoju, znalazłem gdzieś globus i prędko narysowałem na nim okrąg wzdłuż równoleżników. Ta trasa wokół Ziemi to będzie mój ostatni maraton. W Europie nakreśliłem linię przez Niemcy, kawałek Holandii, Belgię, Francję, Hiszpanię i Portugalię. Dalej — przerywaną linią — wyznaczyłem szlak z Lizbony przez Atlantyk do Nowego Jorku w USA. Potem przez stany: New Jersey, Pensylwanię, Zachodnią Wirginię, Ohio, Indianę, Illinois, Missouri, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk i Arizonę do Los Angeles, a później przez wybrzeże Pacyfiku do San Francisco w Kalifornii. Kolejna przerywana linia wiodła przez Pacyfik do Władywostoku w Rosji. Syberię (w górę rzeki Amur) przecinała linia ciągła, która później zmierzała w kierunku jeziora Bajkał, następnie skręcała do Kazachstanu, by znów wrócić do Rosji. Mijała Ural, Moskwę, dobiegała do granicy z Łotwą, a z Łotwy biegła na południowy zachód do Litwy. Wreszcie przez Wilno docierała do mety — do Augustowa. Stąd wybiegnę i tu wrócę. (…)


Piotr Kuryło przyjął zaproszenie od orzyskich gimnazjalistów i podzielił się swoją historią oraz zaprezentował film o odbytej podróży.
Maraton wzbudził wielkie zainteresowanie
Zainteresowana młodzież wysłuchała relacji biegacza bardzo uważnie i zadawała pytania dotyczące niebezpiecznych sytuacji, w których się znajdował, sił do biegania oraz spraw dotyczących organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia. Piotr Kuryło chętnie odpowiadał i dzielił się również innymi historiami oraz motywował uczniów do aktywności fizycznej i nauki. Spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach, ale wydawało się, że każda ze stron miała ochotę na jeszcze trochę opowieści.

Nasi aktywni gimnazjaliści na swoim blogu poświęconym programowi „WF z klasą” dziękowali za to spotkanie:
„Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi za poprowadzenie zajęć, życzymy wielu sukcesów, przesyłamy pozdrowienia i zapraszamy częściej!” – brzmi wpis na stornie.

Jeśli jesteście ciekawi programu „WF z klasą”, zapraszamy na oficjalną stronę programu: http://www.ceo.org.pl/pl/wf
A. R.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB