Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

W grupie siła! - Gmina Orzysz w Strategii Krainy Wielkich Jezior Mazurskich 2020

2015-02-17 10:10:58 (ost. akt: 2015-02-17 10:10:17)
Po pieniądze unijne trzeba sięgać wspólnie -  do takiego wniosku doszli przedstawiciele 12 gmin, które zawiązały Stowarzyszenie "Wielkie Jeziora Mazurskie 2020"

Po pieniądze unijne trzeba sięgać wspólnie - do takiego wniosku doszli przedstawiciele 12 gmin, które zawiązały Stowarzyszenie "Wielkie Jeziora Mazurskie 2020"

Autor zdjęcia: UM w Orzyszu

Środki unijne w nowym okresie programowania na lata 2014-2020 będą głównie przyznawane na przedsięwzięcia realizowane w partnerstwie. Wychodząc naprzeciw tym wymogom 12 mazurskich samorządów (w tym gmina Orzysz) już w 2014 roku powołało do działania Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.

W jakim celu powołane zostało Stowarzyszenie?
Stowarzyszenie powstało do realizacji opracowanego wcześniej przez 12 gmin dokumentu pt: „Strategia Wielkich Jezior Mazurskich 2020”. Gminy z pomocą stowarzyszenia będą sięgały po fundusze na wpisane do Strategii projekty.

Czym jest Strategia WJM i kto ją opracował?
Strategia WJM jest dokumentem ułatwiającym wspólne, partnerskie działania, które będą mogły być zrealizowane w oparciu o wsparcie zewnętrzne.

W pracach nad Strategią brali udział przedstawiciele Miasta Giżycko, Gminy Giżycko, Gminy Mikołajki, Gminy Miłki, Miasta Mrągowo, Gminy Mrągowo, Gminy Orzysz, Gminy Pisz, Gminy Pozezdrze, Gminy Ruciane-Nida, Gminy Ryn i Gminy Węgorzewo[b] w oparciu o [b]wiedzę i doświadczenie ekspertów zewnętrznych.

Filary strategii to siedem priorytetów:
1) MASTERPLAN dla WJM
(kontynuacja) skupiony na rozbudowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Gmina Orzysz dzięki temu będzie mogła m.in sięgnąć po środki na modernizację oczyszczalni ścieków.
2) OZEPLAN dla WJM zapewniający rozwój odnawialnych źródeł energii.
3) Mazurska Pętla Rowerowa obejmująca realizację głównego szlaku rowerowego wraz z infrastrukturą. Planowany przebieg szlaku w Gminie Orzysz prowadzi od strony Miłek poprzez Cierzpięty, Okartowo i Nowe Guty do Pisza.
4) Mazury – nie tylko cud natury - program gospodarczy obejmujący stworzenie parków tematycznych. W Orzyszu może dzięki temu powstać Centrum sportów ekstremalnych pod szyldem Jednostka Karna – Reaktywacja.
5) Budowa i przebudowa infrastruktury na szlakach wodnych dotyczące zagospodarowania nabrzeży jezior i rzek. W Gminie Orzysz możliwe będzie zagospodarowanie turystyczne rzeki Orzyszy i brzegów jeziora Orzysz ze stworzeniem miejsc rekreacji, wypoczynku i infrastruktury turystycznej.
6) Cyfrowe Mazury- program rozwijający elektroniczne zarządzanie administracją, cyfryzację szkół oraz budowę bezpłatnych punktów dostępu do internetu na terenie wszystkich gmin.
7) Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z terenów słabiej rozwiniętych oraz podniesienie jakości usług edukacyjnych we wszystkich gminach objętych strategią.

Czym będzie zajmowało się Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020?
Głównym zdaniem Stowarzyszenia będzie występowanie wspólnie z samorządami przed instytucjami wdrażającymi o środki unijne. Będą to eksperci, którzy pomogą gminom przygotować, przeprowadzić i rozliczyć projekty unijne.

Jakie korzyści dla gminy Orzysz płyną z członkostwa w Stowarzyszeniu?
Dzięki współpracy partnerskiej nasza gmina uzyska środki na szereg wyszczególnionych w strategii zadań bez konieczności indywidualnego startowania w konkursach. Pozostałe kluczowe działania ujęte w Strategii zyskają dodatkowe preferencje w konkursach ogłaszanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020 z racji ich strategicznego znaczenia i realizacji w szerokim partnerstwie gmin.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB