Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Bądź ostrożny!

2015-02-06 16:00:24 (ost. akt: 2015-02-06 12:55:02)

Autor zdjęcia: Zbigniew Wożniak

Co jakiś czas słyszymy w środkach masowego przekazu o oszustwach dokonywanych przez młodych ludzi głównie na osobach starszych. Osoby starsze i samotne szczególnie narażone są na działanie oszustów. Tracą często swoje oszczędności przez zbytnią ufności naiwność, co bez skrupułów wykorzystują naciągacze. Co zrobić, by nie ulec manipulacji i jak postępować w takich przypadkach?

Oszuści to mistrzowie manipulacji
Najczęściej jest to metoda na wnuczka. Oszust podaje się za bliską osobę przez telefon i tu należy, a nawet powinno się być bardzo czujnym. Możesz zapytać rozmówcę o kilka szczegółów, by sprawdzić, czy to rzeczywiście twój wnuczek. Jeśli coś wzbudzi twoje obawy i chociaż masz cień podejrzenia od razu zakończ rozmowę. Powiedz, żeby zadzwonił za godzinę. Da ci to czas na zastanowienie, czy rozmawiałeś ze swoim wnukiem. Zawsze żądaj numeru telefonu od swojego rozmówcy.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie jesteś pewna czy głos w słuchawce to twój wnuk albo wnuczka, natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim z rodziny.

Nie wysyłaj pieniędzy nikomu, zanim nie dowiesz się dokładnie, że krewny rzeczywiście potrzebuje pomocy.
Oszuści wymyślają różne sposoby, by wyłudzić pieniądze od seniorów. Przestępca dzwoni do starszej osoby, podając się za syna i informuje, że spowodował wypadek. Mówi, że jeśli nie zapłaci pokrzywdzonym zwykle dość dużej sumy pieniędzy, pójdzie do więzienia. Możesz powiedzieć, że musisz ochłonąć po takiej wiadomości i rozłączyć się na chwilę. Po rozmowie możesz sam zadzwonić do syna, by upewnić się czy rzeczywiście miał miejsce wypadek z jego udziałem. Jeśli zorientujesz się, że padłeś ofiarą oszustwa natychmiast dzwoń na Policję.

Jeśli podejrzewasz, że osoba po drugiej stronie słuchawki nie jest kimś z rodziny i próbuje wyłudzić od ciebie pieniądze. Nie wdawaj się w żadne dyskusje. Szczególnie jeśli dzwoniący prosi o dyskrecję powinieneś zwiększyć swoją czujność. Oszuści to mistrzowie manipulacji. Zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997 lub 112 i przekaż dyżurnemu wszystkie informacje o swoich podejrzeniach.

Nie wpuszczaj nikogo obcego do domu. Nie wolno pokazywać też w obecności obcych gdzie trzymamy pieniądze.

Nie bądź łatwowierny, nie daj się oszukać!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB